Jak Tom Hanks ve filmu Terminál si připadá na 50 Ukrajinců, kteří uvízli na hranicích v Náchodě

18. březen 2020 13:09

Dvaapadesát občanů Ukrajiny se už tři dny marně snaží dostat z Česka zpět do své vlasti. Při cestě autobusem uvízli před hraničním přechodem s Polskem v Náchodě. Stalo se tak po nařízení vlády v souvislosti s opatřeními před dalším šířením nákazy koronaviru v Česku. Vláda uzavřela hranice v pátek 13. března.

Nyní se proto cizinci nachází v patové situaci. Přes hranice je pustit nechtějí, zpět se nemají kam vrátit. Provizorně tak žili na parkovišti u jednoho z obchodních domů, v podvečer jim náchodská radnice poskytla alespoň teplé jídlo a místo na umytí.

Čtěte také

Místostarosta Náchoda Jan Čtvrtečka z ČSSD uvedl, že radnice cizincům poskytla dočasný azyl na jinak uzavřeném dopravním hřišti.
„Jsou to lidé v nouzi, my v tuto chvíli nevíme, jak dlouho bude tato situace trvat. Vypadá to patově.“

Ve skupině jsou ženy i muži rozdílného věku, v sobotu 14. března odjeli z Prahy autobusem, který je měl dopravit do ukrajinského Charkova, kam ale nedojeli. Na hranicích je zastavilo vládní nařízení, které nikomu, až na výjimky, neumožňuje vycestovat z ani do Česka. Je v platnosti od pátku 13. března.

Muž, který se představil jako Ivan, si emotivně stěžuje, že je při odjezdu na případné problémy nikdo z dopravní společnosti neupozornil.

Cizinci na hranicích

Ukrajinci se navzájem neznali, pracovali na různých místech Česka. Třeba Julie byla zaměstnaná jako pokojská.
„Byla jsem v hotelu na práci a tam mi řekli, že mám jet domů. Jenže tam mě nepustí."

Není jasné, jak skončí příběh lidí, kteří se namají kam vrátit

Co s nimi bude dál, nikdo neví. Podle mluvčí policie Magdaleny Vlčkové mají doklady v pořádku a na území České republiky tak pobývají oprávněně.
„V návaznosti na to jsme těmto osobám poskytli maximální penzum informací, jak mohou ve své situaci dále sami postupovat. Dále byli poučeni, že musí neprodleně kontaktovat svůj zastupitelský úřad.“.

Cizinci na hranicích

Ani ten ale zatím nic nevyřešil a vůbec tak není jasné, jak a kdy tenhle příběh skončí.

Noc cizinci strávili v jedné z aktuálně zavřených základních škol, město jim na přespání půjčilo lehátka.

Spustit audio

Související