Hula má druhé mládě. V Jezeře hrochů ve dvorském safari parku se narodilo v srpnu a dobře prospívá
V Jezeře hrochů se narodilo mládě. To je teď největší novinka z pěší části Safari Parku Dvůr Králové. Návštěvníci uvidí matku s mládětem nejlépe pozdě odpoledne nebo večer. Jedná se o druhý porod samičky Huly, mládě se narodilo koncem srpna a dobře prospívá. Pokud zvířatům bude přát počasí, zůstanou venku ještě dva nebo tři týdny.
Čtěte také
My se teď za nimi vypravíme se zoologem Jiřím Hrubým a redaktorkou Danou Voňkovou. A můžeme už teď slíbit, že se za hroší rodinkou budeme určitě vracet.
Po slonu druhý nejtěžší suchozemský savec Afriky hroch obojživelný žije v lidské péči až 50 let. Na vodu vázaný obr, který našlapuje na čtyři prsty propojené krátkou plovací blánou, odpočívá přes den většinou v mělké vodě a v noci vyráží na mělčinu za pastvou. Obývá území na jih od Sahary.
Nozdry, oči i uši hrocha jsou posazené vysoko na hlavě, takže může být téměř úplně ponořen. Přesto může dýchat a sledovat situaci nad hladinou. Nozdry a uši mají záklopky, které při potápění uzavře. Pod vodou na jeden nádech vydrží až deset minut.
Samice rodí a kojí mláďata pod vodou, někdy i na březích vodní ploch. Špičáky samic a samců v dolní čelisti vyrůstají v dlouhé kly, které používají k vzájemným potyčkám o místo ve vodě, ale také na obranu proti jiným druhům zvířat. Hroch je pro člověka i jiná zvířata nebezpečný pokud se dostanou mezi něj a vodní úkryt. Špatně snáší i to, když je narušen jeho prostor ve vodě.
Čtěte také
V královédvorské zoo se hroši chovají už od roku 1966, kdy tam byla dovezena samice Dora a o rok později samec Heini. Tento pár měl řadu potomků - během let odchovali 8 mláďat, z toho 6 samic a 2 samce. Dora uhynula v roce 1995 v důsledku těžkého porodu. Poslední jedinec samec Heini, byl 31. července 2002 darován do ZOO Antwerpen, kde v roce 2015 zemřel ve věku 50 let.
Návštěvníci mohou hrochy ve Dvoře Králové nad Labem opět vidět od roku 2016 na letním africkém výběhu společně s dalšími kopytníky a pelikány. Z Jezera hrochů se zvířata po skončení hlavní turistické sezóny stěhují většinou v září na zimoviště, kam návštěvníci nemají přístup. Současné samice se jmenují Mona a Hula a samec Mike.
Do současnosti se v královédvorském safari parku narodilo 24 mláďat, v Evropě patří k nejúspěšnějším chovatelům hrochů.
Související
-
Ježíšek naděloval Safari Parku Dvůr Králové. Po narození nosorožce přišlo na svět mládě hrocha
Na konci minulého týdne se v královédvorském safari parku narodilo mládě hrocha - matkou se stala sedmiletá samice Hula. Do Dvora Králové se hroši vrátili před dvěma lety.
-
Hrošík není malý hroch. Nepleťte si je!
Kolekci chovaných zvířat rozšířila v těchto dnech královédvorská ZOO o nového hrošíka. Správně se jmenuje hrošík liberijský a ve volné přírodě byste se s ním setkal...
-
V horkém létě má vyhráno ten, kdo má k dispozici bazén! Jako dvorské mládě hrošíka liberijského Taly
Za hrošíky, kteří jsou u návštěvníků zoo velmi oblíbení, a jejich chovatelkou Hanou Pecháčkovou se vypravila redaktorka Dana Voňková.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.