Nejnebezpečnější zvíře Afriky opět ve dvorské ZOO. Po 14 letech se vrátili hroši!

Hroši se vrátili do ZOO Dvůr Králové

Ti, kdo jezdí do Afriky, dostávají před návštěvou přírodních rezervací jednu radu: „Nikdy nepodceňte hrocha, může vás to stát život." Tedy žádný lev, krokodýl nebo slon. Nejnebezpečnějším zvířetem Afriky je hroch!

ZOO Dvůr Králové nad Labem v neděli 29. května 2016 představí dvě nové hroší samičky. Jedna z nich dosud žila v Belgii, druhá v Dánsku. Hroch obojživelný pochází z oblasti na jih od Sahary a zajímavostí je, že ve většině jazyků je název tohoto zvířete odvozený ze starořeckého slova "říční kůň".

Život hrocha je s vodou pevně spojený a tak pro obě hrošice ZOO připravila nové "ubytování" přímo v jednom z rybníků Safari.

A jak takový hroch při změně bydliště cestuje? O tom ví své Zdeněk Bárta - s přepravou zvířat má letité zkušenosti. Tentokrát se o ně podělil s reportérkou Danou Voňkovou.

Ve čtvrtek dopoledne byly ve dvorské ZOO do letního výběhu s vodní nádrží vypuštěny dvě nové hroší samice. Čtyřletá Hula přijela z belgické Zoo Pairi Daiza, o necelý rok mladší Mona dorazila ze zoo v Kodani. Hroši se tak do Dvora Králové vrátili po 14 letech.

„Převoz hrochů proběhl bez jakýchkoli komplikací. Transport z Kodaně jsme organizovali ve vlastní režii, zatímco na převozu Huly z Belgie jsme spolupracovali se společností Iveco, která nám zdarma zajistila přepravní vozidlo,“ popisuje zoolog Jiří Hrubý.

Hroši jsou k vidění ve výběhu společně s voduškami, impalami a pelikány v pěším safari mezi výběhy nosorožců a lvů.

Hroši se vrátili do ZOO Dvůr Králové
Spustit audio
autoři: Dana Voňková, Simona Jiřičková, Andrea Jiroušová