Hradecké letiště v srpnu 1968. Okupanti to neměli lehké, nikdo s nimi nechtěl nic mít
Jedno z prvních míst, které 21. srpna 1968 obsadili v tehdejším Československu okupanti, bylo hradecké letiště. Jeho provoz Sověti a Poláci zcela ochromili. Český personál však s okupanty nechtěl nic mít.
První sovětská stíhačka MIG-17 dosedla na ranvej hradeckého letiště už o půl sedmé ráno a cizinci převzali velení nad letištěm. Další sovětské a polské letouny přistávaly po deváté hodině. Podle dobových pramenů stálo 21. srpna navečer na hradeckém letišti více než čtyřicet stíhaček a několik dopravních vrtulníků. Na letišti bylo v tu dobu i 230 polských vozidel a tři desítky tanků a obrněných transportérů.
Čtěte také
Okupanti to však na hradeckém letišti neměli lehké, nikdo s nimi nechtěl nic mít. Naši lidé jim nechtěli dát pohonné hmoty ani vodu. Vypnuli jim také elektřinu. Vylámané zámky svědčily o tom, že se snažili dostat do trafostanic, aby elektřinu zapojili, ale nepovedlo se jim to.
Někteří lidé s vojáky diskutovali a ptali se, proč přijeli. Okupanti říkali, že nás přišli zachránit, prý tady řádí kontrarevoluce a chtějí nás napadnout Němci.
Odpor trval i v následujících dnech. Lidé otáčeli směrové značky u silnic, aby okupanty zmátli, a na zdi budov psali česky i azbukou různé vzkazy. Například Ivane, běž domů, čeká tě Nataša; Lenine vstávej, Brežněv se zbláznil a další.
Pořad připravila Šárka Kuchtová.
Související
-
Začátky předpovědi počasí v Hradci souvisí se vznikem letiště a zabezpečením leteckého provozu
Letos je to přesně 100 let, co se u nás kvalifikovaně pozoruje a předpovídá počasí. Státní ústav meteorologický vznikl k 1. lednu roku 1920 v Praze.
-
Gripenem chrání náš vzdušný prostor. A při akrobatických letech si užívá v letadle víc volnosti
Naším hostem je dnes člověk, který má možná nejkrásnější kancelář na světě. Každopádně z ní má určitě nejkrásnější pohled na svět. A jeho povolání je mu zároveň koníčkem.
-
Pátrám po neuvěřitelném osudu prastrýce, letce RAF Karla Kodeše, sestřeleného za války v Nizozemsku
Pátrat v historii budeme s Pavlem Holomkem z Pardubic. Ten se Českému rozhlasu ozval po odvysílání reportáže z Nizozemska, kde odhalili pomníček českým letcům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.