Houslista Pavel Šporcl hraje „z obýváku“ pro celý svět a připravil i odvážnou světovou premiéru!
Pavel Šporcl, který jako jeden z prvních umělců zareagoval na krizovou situaci a začal pro posluchače hrát ze svého doposud velmi střeženého soukromí, připravil na Velký pátek 10. dubna odvážný experiment - jako pravděpodobně první houslista na světě zahraje na předtočený hudební základ v živém streamu kompletní Koncert D dur Petra Iljiče Čajkovského.
Tímto živým přenosem, který souběžně vysílá i světoznámý The Violin Channel, vyvrcholí jeho unikátní cyklus Pavel Šporcl - 6 x v obýváku.
V této mimořádné době je to od houslisty opět mimořádný počin a jak sám říká, velmi inovativní krok směrem do budoucna.
Čtěte také
„Je to asi poprvé, kdy nějaký umělec provede kompletní skladbu ze svého domova za orchestrálního doprovodu puštěného z předem nahraných základů. Samozřejmě, že živé vystoupení, při kterém jsem v kontaktu s orchestrem, dirigentem a mohu vnímat okamžité reakce publika, to nenahradí. Ale chci být i v těchto chvílích s lidmi, cítit je alespoň na dálku objektivem kamery“, řekl k chystanému překvapení houslista.
„Čajkovského koncert paří k nejkrásnějším, hrál jsem ho mnohokrát a na toto výjimečné vystoupení se mimořádně těším. Bude to i pro mne nesmírně vzrušující“ dodal Šporcl.
V minulosti tento koncert nahrál s Českou filharmonií pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka.
Šporclovy streamované koncerty jsou velmi úspěšné a počet zhlédnutí se na jednom z nich vyšplhal až na 60 tisíc. K této světové premiéře se v pátek 10. dubna ve 20 hodin živě připojí i The Violin Channel, leader ve zpravodajství o klasické hudbě, který má přes 350 tisíc sledujících po celém světě. Koncert bude živě přenášen jako součást jejich vlastní série Living Room Live.
Na Velký pátek si můžete na www.facebook.com/pavelsporcl vychutnat krásnou hudbu spojenou s unikátním pohledem do houslistova soukromí.
Tímto koncertem vyvrcholí cyklus Pavel Šporcl - 6x v obýváku. Svá vystoupení umělec živě odvysílal ze svého doposud velmi chráněného soukromí a zdarma na svém Facebooku, Instagramu a kanálu Youtube. Koncertně oblečen zahrál a uváděl v českém i anglickém jazyce v takřka hodinových vystoupeních své oblíbené skladby různých stylů. Své posluchače vyzval, aby se svátečně oblékli, otevřeli lahev vína a večer si vychutnali ve slavnostní atmosféře.
Související
-
Víte, co všechno se na Velký pátek smí a naopak nesmí dělat? Jak naši předkové prožívali tento den?
Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady, také se nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet - to jsou jen některé ze zvyků, které si v tento den připomínáme.
-
Viroložka Vanda Boštíková: „Pokud se odpoutáme od stresujících zpráv, pak máme napůl vyhráno“
Dr. Tom Frieden, který vedl boj proti epidemii eboly v Africe, zdůrazňuje, že na pořadu dne nejsou otázky kde a co vyvolá další pandemii. Jde jen o to, kdy se tak stane.
-
Neuvěřitelný příběh polského řidiče náchodské společnosti. S manželkou se vídá jen přes hranice
Ukážeme vám úsměvný příběh polského řidiče jedné náchodské společnosti. Na žádost svého zaměstnavatele zůstal v Česku a manželku i obě dcery má v Polsku.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.