Festival o rybách a vodě Kočí v Chotči má osobitou poetiku. Letos oživil ducha bývalého rybníka

21. srpen 2019

V malé obci Choteč na Jičínsku se skupina lidí snaží už několik let propojovat hudbu, divadlo a život na vesnici. Pořadatelem festivalu Kočí v Chotči je místní zahrádkářský a sportovní spolek, hlavní organizátorkou pak energická a nápaditá studentka DAMU Daniela Grohová.  

Letošní 24. ročník události s podtitulem "Okounění" byl suchu navzdory plný vody a ryb. A měl i cizokrajného ducha. Poslechněte si reportáž z přípravy hlavního festivalového představení.

Čtěte také

Chotečský festival s netradičním názvem Kočí v Chotči (vysvětlení najdete v rozhovoru s Danielou Grohovou) nabídl letos ve dvou dnech program s desítkami divadelních, hudebních a scénografických projektů, i s rybí dílnou, ale i s unikátním mezinárodním site specific představením "Okounění".

Pomáhali s ním studenti DAMU a francouzská divadelní skupina Astropophe. „S festivalem je docela dost práce," příznává Daniela, „ale celé mi to dává smysl."

Být součástí rybího hejna a příběhu

Jeden ze smyslů dramaturgie bylo letos téma pospolitosti, které je podle Daniely možné vidět i v hejnu ryb. To ale spíš vytvářejí oceánské než české ryby. V tom právě bylo i symbolické propojení s cizojazyčností, s účastí francouzských a finského hosta, kteří v sousedství oceánu žijí, k promíchání s českými solitéry, třeba s kapry. A tím vznikne sourodé hejno.

Na festivalu  Kočí v Chotči

Festival zahájila fancouzská divadelní skupina, která připlula do Chotče v ponorce. Posádka vylezla z rybníka, začala se seznamovat a provázela diváky celým programovým děním.

„Letošní festivalové téma vody vycházelo ze situace, kterou Choteč aktuálně řeší: vysychající studny i krajina. Proto jsme jako předzvěst festivalu zařadili už v týdnu i sérii podvečerních ekologických přednášek a povídání o vodě s odborníky," přibližuje Daniela Grohová cestou kolem chotečského kostela sv. Mikuláše k zaniklému rybníku Oborník. Právě tam s mezinárodní hereckou skupinou neseme "rozvlněnou" vzdušnou plachtu, aby se pod ní při představení vešlo velké hejno ryb, tedy návštěvníků festivalu.

Návštěvníci festivalu se proměnili v hejno ryb

Dno zaniklého rybníku Oborník s nebezpečným odpadem

Festival pracoval s tématem vody spíš v poetické a dramaturgické rovině, chotečská vodní realita je ale mnohem prozaičtější. Když s dobrovolníky, s rozměrnou plachtou a s Danielou přicházíme na travnatou plochu na okraji obce, kde podle map býval asi před dvěma stovkami let rybník Oborník, organizátorka festivalu vypráví zajímavý příběh:

„Teď opravdu stojíme nad dnem rybníka. Po jeho vysušení pak tohle místo sloužilo k večerní zábavě, k setkávání a k tanci. Hrávala se tady taky ochotnická představení, před dvěma lety jsme našli u sousedů i malované kulisy z dvacátých let a ty jsme také při jednom festivalovém ročníku využili. V 70. a 80. letech minulého století se z rozhodnutí JZD stala z tohoto místa skládka nebezpečného odpadu," rekapituluje Daniela.

Je možné, že právě teď spolu stojíme na ledničce nebo na nebezpečných hnojivech

Ekologická zátěž má dnes dopad na obyvatele v okolí: nemohou čerpat vodu ze studní pokud nepoužijí speciální filtr. Vedení obce se proto letos snažilo prostřednictvím vrtů a sondy zjistit, jak dalece je tam půda toxická. Zbavit prostor bývalého rybníka zátěže, to by znamenalo vynaložit víc než jen desítky milionů korun. I s případnou dotací je to pro malou obec těžko představitelné.

Z představení Okounění na místě zaniklého rybníka Oborník v Chotči

Rodinný, hudebně - divadelní festival na prknech, která znamenají Choteč, skončil, hejno ryb vyplulo do světa, ekologická zátěž na dně zaniklého rybníku Oborník zatím zůstává.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.