Etnografka Kamila Skopová má naše vánoční zvyky i tradice doslova v malíku!
Vltavou křtěná výtvarnice a spisovatelka Kamila Skopová je absolventkou Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze. Od roku 1972 se vedle své profese zabývá studiem národopisu. Spolupracuje s řadou folklorních souborů. Je autorkou mnoha výstav lidových zvyků a obyčejů, scénických pásem, replik lidových krojů a předmětů. Učí ve Škole folklorních tradic obor lidový oděv.
Už před více než čtyřiceti lety našla svůj nový domov na půli cesty mezi Skutčí a Hlinskem v krásné staré roubence.
Kromě svých vystudovaných profesí působila coby autodidakt jako etnografka a zvyky i tradice má doslovně v malíku.
Je podepsána pod textem a ilustracemi kuchařských knih „…ale máma to vařila líp“ (2003) a „Rodinné stříbro“ (2005) a publikací s národopisnou tématikou „Lidová tvorba“ (1995), „Lidový oděv v České republice, slovník základních pojmů v lidovém odívání“ (2004), „Vánoční svátky o století zpátky“ (2006), „Velikonoční svátky o století zpátky“(2007), „Dětské hrátky půlstoletí zpátky“(2008), „Rodinné svátky o století zpátky“, „Hody, půsty, masopusty“(2007) a „Rok na vsi“ (2011).
Ilustrovala knihy autorky PhDr. Aleny Vondruškové „České zvyky a obyčeje“ (2004), „Rodinné svátky a oslavy“(2010), spolupracovala na knížce „Život ve středověku“(2007) a ilustruje historické lexikony PHDr.Vlastimila Vondrušky „Život ve staletích“.
Pro vydavetelství Grada Publishing připravila návodové publikace v edici „Šikovné ruce“ (Kraslice a velikonoční ozdoby“, „Jednoduché loutky“ a „Pleteme věnečky po celý rok“).
Kamila Skopová má dceru Kamilu (1963), syna Štěpána (1972), šest vnoučat a dva pravnuky.
Na návštěvu do roubenky našel po letech cestu i František Mifek a rozhlasové „nádobíčko“ si nezapomněl.
Výsledek jste si mohli poslechnout v sobotu 19. prosince 2015 na všech frekvencích Českého rozhlasu Hradec Králové krátce po 18. hodině.
A že půjde řeč hlavně o adventních a vánočních zvycích je nasnadě.
Příjemný poslech!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.