Etnografka Kamila Skopová má naše vánoční zvyky i tradice doslova v malíku!

19. prosinec 2015

Vltavou křtěná výtvarnice a spisovatelka Kamila Skopová je absolventkou Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze. Od roku 1972 se vedle své profese zabývá studiem národopisu. Spolupracuje s řadou folklorních souborů. Je autorkou mnoha výstav lidových zvyků a obyčejů, scénických pásem, replik lidových krojů a předmětů. Učí ve Škole folklorních tradic obor lidový oděv.

Už před více než čtyřiceti lety našla svůj nový domov na půli cesty mezi Skutčí a Hlinskem v krásné staré roubence.

Kromě svých vystudovaných profesí působila coby autodidakt jako etnografka a zvyky i tradice má doslovně v malíku.

Je podepsána pod textem a ilustracemi kuchařských knih „…ale máma to vařila líp“ (2003) a „Rodinné stříbro“ (2005) a publikací s národopisnou tématikou „Lidová tvorba“ (1995), „Lidový oděv v České republice, slovník základních pojmů v lidovém odívání“ (2004), „Vánoční svátky o století zpátky“ (2006), „Velikonoční svátky o století zpátky“(2007), „Dětské hrátky půlstoletí zpátky“(2008), „Rodinné svátky o století zpátky“, „Hody, půsty, masopusty“(2007) a „Rok na vsi“ (2011).

Ilustrovala knihy autorky PhDr. Aleny Vondruškové „České zvyky a obyčeje“ (2004), „Rodinné svátky a oslavy“(2010), spolupracovala na knížce „Život ve středověku“(2007) a ilustruje historické lexikony PHDr.Vlastimila Vondrušky „Život ve staletích“.

Pro vydavetelství Grada Publishing připravila návodové publikace v edici „Šikovné ruce“ (Kraslice a velikonoční ozdoby“, „Jednoduché loutky“ a „Pleteme věnečky po celý rok“).

Moderátor František Mifek a etnografka Kamila Skopová

Kamila Skopová má dceru Kamilu (1963), syna Štěpána (1972), šest vnoučat a dva pravnuky.

Moderátor František Mifek a etnografka Kamila Skopová

Na návštěvu do roubenky našel po letech cestu i František Mifek a rozhlasové „nádobíčko“ si nezapomněl.

Výsledek jste si mohli poslechnout v sobotu 19. prosince 2015 na všech frekvencích Českého rozhlasu Hradec Králové krátce po 18. hodině.

A že půjde řeč hlavně o adventních a vánočních zvycích je nasnadě.

Příjemný poslech!

autor: František Mifek
Spustit audio