Dvorský safari park navázal spolupráci s Etiopií na projektu ochrany husic modrokřídlých a antilop
Dnešní moderní zoologické zahrady si už nevystačí s pouhou prezentací zvířat. Jejich odborníci se stále více zapojují do ochrany ohrožených zvířat přímo na území jejich výskytu. Tento trend sleduje i Safari Park Dvůr Králové a navazuje na něj spoluprací s etiopským národním parkem Gambela.
Čtěte také
Potřebu výzkumných a ochranářských projektů potvrdila vedení dvorského safari parku ministryně obchodu a regionální integrace Etiopie paní Nassise Chali. Se zoologickým ředitelem dvorského safari parku Jaroslavem Hyjánkem o tom mluvila redaktorka Dana Voňková.
Ministryně obchodu a regionální integrace Etiopie paní Nassise Chali potvrdila svou návštěvou Safari parku Dvůr Králové, že její země chce spolupracovat na výzkumu a ochraně husice modrokřídlé, která je endemitem Etiopie a ochraně vodušek abok, které žijí na rozhraní Etiopie a Sudánu.
Husice modrokřídlé a vodušky abok - výzkumné a ochranářské projekty Etiopie
Safari park byl v roce 2024 pověřen vedením EEP (Evropský chovný program) pro husice modrokřídlé. Hlavními cíli je stabilizace geneticky co nejrozmanitější populace v lidské péči a vytvoření fungujícího in-situ programu přímo v Etiopii.
Husice modrokřídlá obývá jezera a řeky. Má krátký černý zobák a černé nohy. Hnízdí jednotlivě, ale mimo hnízdní sezónu se zdržuje v hejnech čítajících až 100 ptáků. Přes malý počet světové populace (5 000 - 15 000 ptáků) není považována přímo za ohrožený druh, neboť místní obyvatelé ji z náboženských důvodů chrání.
Čtěte také
Mláďata jsou bíle a černě pruhovaná. V dospělosti toto zbarvení nahradí šedobéžový šat s blankytně modrými pery na křídlech. Safari park Dvůr Králové chová chová tento druh husic už osm let.
Husice modrokřídlé chová aktuálně 15 evropských zoo v počtu ani ne 40. dospělých zvířat. Za poslední rok je rozmnožily jen dvě z nich. Vedle Dvora i francouzský Beauval. V přírodě patří husice ke zranitelným druhům a rychle jich vlivem úbytku přirozeného prostředí ubývá. Jde přitom o endemit Etiopie, nežijí nikde jinde na světě.
Právě takovým druhům, které se vyskytují jen na jediném malém území, hrozí vyhubení nejvíce.
Čtěte také
Vzácná antilopa z rozhraní jižního Súdánu a Etiopie - to je voduška abok. V kohoutku měří až 105cm, její hmotnost je 85 až 120kg. Samci jsou tmavě hnědí, rohatí, s bílým sedlem za krkem a samice světlé, bezrohé. Mladí samci jsou zbarveni jako samice, přebarvovat začínají v prvním roce života. Tvoří velká stáda, samci se většinou zdržují v „pánských skupinách“.
Protože se drží převážně v blízkosti vodních ploch, jsou jejími predátory kromě lvů, levhartů a psů hyenových i krokodýli. Jejich přirozeným prostředím jsou bažiny východní Afriky. Populace vodušek abok je už omezena jen na okolí Bílého Nilu v jižním Súdánu.
Do dvorské zoo byly vodušky abok poprvé dovezeny v roce 1972 a do března 2019 se tam narodilo 246 mláďat.
Práce na projektu ochrany husic modrokřídlých a antilop vodušek abok se už rozběhly, k zajímavému tématu se budeme určitě dál v rozhlasovém vysílání vracet.
Související
-
V Safari Parku Dvůr Králové hnízdí tři druhy pelikánů. Nejtěžší létající ptáci se dožívají až 30 let
Zoologové dvorského safari parku se rozhodli pro přirozený odchov mláďat pelikánů na hnízdech v zázemí, takže ve výběhu jsou nejvíce slyšet jejich „spolubydlící“ plameňáci.
-
Tajemný a vzácný přírůstek. Třetí mládě vzácného medojeda kapského uvítali ve dvorském safari parku
Představíme vám nového obyvatele Safari Parku Dvůr Králové. Je to menší nebojácná šelma s tmavou srstí a světlým pruhem od hlavy na hřbet - medojed kapský.
-
Ztracený deník Zdeny Vágnerové z Afriky, o jehož existenci se půlstoletí nevědělo, vychází knižně
Lenka Vágnerová, ředitelka Nadace Josefa a Zdeny Vágnerových představí knihu, která vyšla před koncem loňského roku s názvem Sen safari - Ztracený deník Zdeny Vágnerové.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šlerka: Nebezpečný telegram? Takto to říct nelze, v Rusku je to zdroj necenzurovaných informací
-
Síkela je úporný vyjednavač. Dotahování do konce je u eurokomisaře důležité, hodnotí ministr Dvořák
-
Pitva běluhy přezdívané ‚ruský špion‘ neprokázala cizí zavinění. Hvaldimir měl v tlamě zapíchnutý klacek
-
V Česku se podle detektivů ve velkém perou špinavé peníze. Resort spravedlnosti chystá nový zákon