Češi zachraňují antilopy Derbyho. V Senegalu bylo posledních 6 zvířat, dnes žije 260 exemplářů
Majestátní, až jednu tunu vážící antilopa se dvěma rohy a jedinečnou kresbou na těle, to je antilopa Derbyho. Záchrana kriticky ohroženého západního podruhu začala ve chvíli, kdy v Senegalu existovalo posledních šest zvířat.
V současné době žije v senegalských rezervacích 260 exemplářů těchto sudokopytníků. Mezi ty, kteří mají na tomto úspěchu podíl, patří i Markéta Grúňová ze Safari Parku Dvůr Králové. Rozhovor připravila redaktorka Dana Voňková.
Západní poddruh antilopy Derbyho nenajdeme v žádné zoo, vyskytuje se pouze v národním parku Niokolo Koba v Senegalu, kde v rezervacích Bandia a Fathala dnes žije kolem 260 těchto kriticky ohrožených zvířat.
Na jejich záchraně se podílí spolek Derbianus, jehož členkou je i Markéta Grúňová ze Safari Parku Dvůr Králové. Také ona vzpomíná na to, že v roce 2000 žilo v Senegalu už jen šest antilop Derbyho.Ve skupině byl tehdy jediný samec a tak 12 narozených mláďat z poslední doby považuje za velký úspěch.
Královédvorský safari park navíc podporuje jednoho pracovníka, který se věnuje senegalským dětem.
Antilopa Derbyho dosahuje 150 až 175 cm výšky v kohoutku a hmotnosti 300 až 1080 kg. Srst má kaštanovou barvu, od hřbetu až téměř k břichu se táhne deset až sedmnáct bílých svislých pruhů. Na nohách, krku a obličeji má výrazné černobílé znaky, na krku dlouhý černobílý lalok kůže a na hřbetě tmavou a krátkou hřívu.
Obě pohlaví mají poměrně dlouhé, ostré a zakroucené rohy, které u samců dosahují až 120 cm. Mláďatům vyrůstají po narození krátké rovné růžky, které se postupně stáčejí až do 4 let věku, podle počtu zákrutů lze přibližně odhadnout věk zvířete.
Ve volné přírodě okusují antilopy Derbyho několik druhů keřů a stromů. Vyžadují teplé a suché podnebí, což komplikuje jejich chov v zajetí.
Samice rodí po 8 až 9 měsíční březosti jediné mládě s typickým pruhováním, které se po celý život nezmění a pro každého jedince je jedinečné jako otisk prstu.
Antilopa Derbyho dostala jméno podle velkého milovníka zvířat Edwarda Smitha-Stanleye, třináctého hraběte z Derby, který v roce 1847 financoval převoz těchto antilop do Velké Británie.
Související
-
Antilopy koňské se vracejí ze Dvora Králové do Afriky
Čtyři samice antilop koňských ze Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku čeká dlouhá cesta do míst, kde původně žili jejich předci. ZOO čtveřici...
-
Stádo antilop v safari královédvorské ZOO je po úterní bouřce...
Z Afrického safari ZOO Dvůr Králové v úterý večer uniklo několik vodušek červených. Za útěkem stojí prudká průtrž mračen, která poničila část oplocení safari. Antil...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ševčíka a další národohospodáře zkritizovali všichni děkani VŠE. ‚Prohlubují izolaci fakulty,‘ píší
-
Bartoše má nahradit končící hejtman Kulhánek. STAN navrhl nového ministra pro místní rozvoj
-
Meteorolog Žák: Klima se mění, povodně budou ničivější. Rozumné by bylo záplavové oblasti opustit
-
USA chtějí, aby konflikt neeskaloval. Evropa ale potřebuje Rusko porazit a odstrašit, říká politolog