Dovézt nákup a uvařit. Tuto službu potřebují tisíce lidí, hlavně senioři. Někde je to ale problém
Sociální služby. Zatímco ve větších městech s jejich zajištěním nebývá problém, v okolí těch menších je to horší. A to především v případech, kdy je péče zapotřebí jen na několik týdnů. O špatné dostupnosti mluví v poslední době třeba starostové několika obcí na Náchodsku. Podle nich jde především o zajištění potřeb seniorů, kteří se například po návratu z nemocnice o sebe dočasně nedokáží postarat.
Červený Kostelec chce stavět nový domov pro seniory za zhruba 60 milionů korun
V Královehradeckém kraji je nedostatek domovů pro seniory. Podle Krajského úřadu se navíc situace zhoršuje a za osm let bude potřeba o tisíc lůžek víc, než doposud. Síť sociálních služeb by se měla postupně rozšiřovat a to především v menších městech, Domov pro seniory by tak mohl vyrůst například v Červeném Kostelci na Náchodsku.
„Potřebovali jsme tu službu pro jednu občanku. Aby se za ní jednou denně na hodinu někdo stavil. Zkontroloval, aby se najedla. Zkontroloval případné převléknutí, nějaké základní hygienické potřeby. A to může stačit," popisuje jeden z nedávných případů ve své obci nezávislý starosta Velké Jesenice Petr Jeništa. Obrátil se na Pečovatelskou službu v České Skalici, podobně jako starostové několika dalších obcí.
Tam je ale odmítli, důvod vysvětluje nezávislý starosta Martin Staněk. „Důvodem pro odmítnutí byla hlavně kapacita. Město Česká Skalice má zaměstnané dvě pečovatelky. A pokud bychom měli službu rozšiřovat do okolních obcí, tak musíme přijmout další zaměstnance."
Jenže požadavky okolních obcí jsou jen nárazové a Česká Skalice další pečovatelku prakticky jen do zálohy platit nechce. Zástupci Krajského úřadu doporučili starostům malých obcí, aby se na jednu pracovní sílu společně složili ze svých rozpočtů.
To ale podle Petra Jeništy neprošlo. „Ale je plno starostů, kteří říkají: je to starost kraje. Kraj to má zajišťovat ze svého rozpočtu. Kraj by na to měl mít své rozpočtové prostředky. A proč je na to máme uvolňovat my z obce."
Jenže Královehradecký kraj prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Klemta argumentuje, že obce se na financování sociálních služeb běžně podílí. „V roce 2017 to bylo sedmapadesáti miliony korun, což představovalo 43 % veřejných prostředků na zajištění pečovatelských služeb. Spoluúčast obcí je obvykle vyžadována jako podmínka zajištění služeb pro jejich občany. Malé obce do 500 obyvatel se ve většině případů podílí na zajištění služeb v řádu několika tisíc korun ročně."
Podle statistik Krajského úřadu je nízká dostupnost terénní péče pro seniory kromě Náchodska také u Hořic a Hradce Králové. Spolupráce obcí při zajištění pečovatelských služeb prý naopak funguje v okolí Kostelce nad Orlicí, Broumova a Nového Bydžova.
Související
-
Budovy bývalých kasáren v Jičíně se promění v domov pro seniory. Město už podepsalo smlouvu
V Jičíně do 3 let vyroste dům pro seniory. Smlouva mezi zhotovitelem a městem už je podepsaná. Dvě budovy v areálu bývalých kasáren Jičín prodal za 11 a půl milionu korun.
-
Ježíškova vnoučata vzala seniory v Kostelci nad Orlicí na pravou českou zabijačku i s muzikou
Projekt Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata, při kterém se plní přání osamělým seniorům, pokračuje. Senioři z Kostelce nad Orlicí se toho svého dárku dočkali nyní.
-
Vlastní kino mají senioři v Domově důchodců Tmavý důl. A nechybí ani popcorn
V Domově důchodců Tmavý důl je seniorům k dispozici kvalitní technika a více než 170 filmů. Když se promítá, je sál vždycky plný.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Výbuch munice na Ukrajině jako druhý Černobyl, lže e-mail. ‚Nehorázná blbost,‘ říká Drábová
-
Úředníci řeší, jak potrestat senátora Nwelatiho z ODS. Podle expertů by mohl dostat až tři roky natvrdo
-
Na VŠE nastoupili první studenti, kteří nebudou psát ‚bakalářku‘. Čeká je více praxe a tvorba projektů
-
Strávím zbytek svých dnů ve vězení a zemřu tady, napsal si Navalnyj ve vězení do deníku už v roce 2022