Do letošního Milostivého léta se mohou zapojit i obce a odpustit tak svým obyvatelům část dluhů

25. září 2023 08:45

Už jen necelý týden mají obce na to, aby se zapojily do letošního Milostivého léta. To umožňuje výhodnější splacení dluhů lidem, kteří obcím a městům dluží na místních poplatcích. Jaký je o akci v Královéhradeckém kraji zájem? To zjišťoval redaktor Václav Plecháček.

Zájem je zatím malý. Přehled obcí, které se k už v pořadí třetímu kolu Milostivého léta přidaly, sestavuje nezisková organizace Člověk v tísni a ten seznam není dlouhý. Je na něm zatím 24 obcí. Podle organizace ale může být číslo o něco vyšší, protože ne všechny obce, které se zapojí, organizaci informují. Z Královéhradeckého kraje jsou na seznamu pouze Vrchlabí a Broumov.

Čtěte také

Jen připomenu, že v Česku je přes 6 tisíc obcí. Seznam ale není konečný, obce se do oddlužovacího projektu mohou přihlašovat až do konce září. Podmínkou však je, že zapojení do akce odsouhlasí zastupitelstvo.

Kolik dlužníků využilo tuto možnost ve dvou zapojených městech z našeho kraje, tedy ve Vrchlabí a v Broumově?

Nejsou to nijak vysoká čísla, zjevně i proto, že toto je už třetí kolo odpouštění dluhů. Ve Vrchlabí se v prvním Milostivém létu zapojilo necelých sto lidí, ve druhém to bylo o něco méně a pokles zájmu pokračuje i teď ve třetí kole. Celkem město lidem odpustilo několik desítek tisíc korun.

A co se týče Broumova, tak tam je v tomto třetím kole Milostivého léta zatím zájem nulový. Lidé tam dluží za svoz komunálního odpadu a poplatky ze psů dohromady zhruba 75 tisíc korun.

Jaké dluhy mohou obce odpustit?

Čtěte také

Dlužníci mohou požádat o odpuštění úroků nebo třeba penále z nezaplacených místních poplatků. To znamená například z poplatku za odvoz komunálního odpadu nebo poplatku za psa.

Za ministerstvo financí přidává podrobnější vysvětlení mluvčí Petr Habáň: „Podmínkou odpuštění dluh je, že dluh vznikl před 30. zářím loňského roku. A dlužník musí jistinu, tedy původní dlužnou částku, celou zaplatit do konce listopadu. Do výše 5 tisíc korun se jedná o platbu jednorázovou, dále nad tuto částku je možné platbu rozdělit do více splátek.

Přestože dluhy vůči obci nebývají tak vysoké jako u exekucí nebo u finanční správy, tak Svaz měst a obcí České republiky zapojení do Milostivého léta doporučuje.

Čtěte také

Podle předsedy svazu Františka Lukla je tato akce pro obce přínosná, protože jim umožní získat alespoň část peněz, které jim lidé dluží. „Odpadnout tak může i povinnost neefektivního a zdlouhavého vymáhání těchto dlouhodobě obtížně dobytných a přitom bagatelních pohledávek.“

František Lukl ale zároveň také upozorňuje na to, že by se takové akce neměly konat často. Podle něj totiž hrozí, že si na ně dlužníci zvyknou a přibude těch, kteří nebudou platit svoje závazky včas.

Jinak připomínám, že akce Milostivé léto samozřejmě ještě pokračuje. Obce sice mají čas jen do konce září, ale dlužníci mohou své dluhy splatit až do konce listopadu. Letošní Milostivé léto je podle organizace Člověk v tísni úspěšné, lidé ale většinou řeší své dluhy vůči státu.

Spustit audio

Související