Nejste si jisti, jestli na vaše exekuce můžete využít akci Milostivé léto? Poradíme jak postupovat

2. listopad 2021

Poslanci schválili balík změn v exekucích. Novinkou je i tzv. Milostivé léto, které se koná od 28. října 2021 do 28. ledna 2022. Lidé budou mít příležitost se alespoň částečně vymanit z dluhové pasti a začít znovu žít normální život. Týká se to dluhů, které mají lidé vůči veřejné správě, a to včetně institucí s jakýmkoli státním podílem. Jde třeba i o podniky s účastí města. 

Bc. Renáta Janková z Poradny pro lidi v tísni při Oblastní charitě Hradec Králové, hovořila v naší radioporadně na téma: akce "Milostivé léto".

Milostivé léto - šance vymanit se z dluhové pasti

Jedná se o podanou ruku odpovědným dlužníkům, kteří chtějí svůj problém vyřešit a často vystoupit z šedé zóny a zapojit se do standardního socioekonomického života. Současně je to výhodné i pro řadu věřitelů, protože dlužník získává motivaci splatit svůj dluh, z kterého by věřitel často neviděl ani korunu.

Vyloučeny z něho jsou například pokuty od policie nebo náhrady za spáchanou trestnou činnost.

Nejste si jisti, zda na vaše exekuce můžete využít akci Milostivé léto? Nevíte, jak postupovat, abyste této mimořádné akce mohli využít? Kontaktujte nás a domluvte si s námi schůzku. Vyhodnotíme, zda zákonné podmínky splňujete a pokud ano, celým procesem vás provedeme. Poradna pro lidi v tísni, Kotěrova 847, Hradec Králové 500 03, mob.: 777 737 612, tel.: 495 591 382.

Podmínky, které musíte splňovat:

Dlužíte státu, obci či jejich organizacím

Akce se vedle státu a obcí týká i jejich většinově vlastněných organizací, jako jsou např. dopravní podniky, nemocnice, ČEZ, Pražská energetika, Pražská plynárenská, Mostecké bytová, Česká televize, Český rozhlas atp., a dále se akce týká i všech zdravotních pojišťoven.

Dluh je v exekuci

Pokud dluh ještě není v exekuci nebo jste v oddlužení, Milostivé léto nelze uplatnit.

Renáta Janková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Exekuce je vedena soukromým exekutorem

Milostivé léto se nevztahuje na exekuce vedené státem, tzv. správní nebo daňové exekuce, které jsou nejčastěji vymáhané celní správou, finanční správou či okresní správou sociálního zabezpečení.

Co pro to musíte udělat?

Iinformujte exekutora a zjistěte přesnou částku ke splacení

Čtěte také

Požádejte exekutora doporučeným dopisem o vyčíslení aktuální dlužné jistiny. Uveďte, kam chcete zaslat odpověď, a nezapomeňte doplnit, že se jedná o akci "Milostivé léto". Pokud znáte spisovou značku své exekuce, doplňte ji do dopisu. Odpověď exekutora bude chvíli trvat (zpravidla dva týdny, ale počítejte raději s 30 dny), proto mu napište co nejdříve.

Exekutora kontaktujte, i když jste jistinu už někdy hradili. Může se stát, že ve skutečnosti jistina uhrazena není, protože vaše platby šly přednostně na úroky, pokuty a náklady. O vašem záměru využít tuto akci potřebuje exekutor vědět i v případě, že jistinu už máte uhrazenou.

Zaplaťte nesplacenou jistinu a náklady exekuce

Po obdržení odpovědi je třeba zaslat nebo složit na účet exekutora nesplacenou jistinu, kterou vám exekutor sdělil, a 908 Kč na náklady exekuce. Nezapomeňte uvést všechny náležitosti i správný variabilní symbol, který vám upřesní exekutor.

Čtěte také

Do zprávy pro příjemce uveďte své jméno a poznámku, že se jedná o Milostivé léto (např. Jan Novák - splátka na jistinu - Milostivé léto). Platba musí být připsána na účet exekutora v období akce, tedy od 28. října 2021 do 28. ledna 2022.

Ověřte si, že vše proběhlo v pořádku

Exekutor je povinen po splacení dlužné jistiny vydat rozhodnutí, kterým vás osvobodí od placení zbytku dluhu. Nic dalšího tedy dělat nemusíte, ale doporučujeme po provedení platby kontaktovat exekutora pro ověření, že vše proběhlo v pořádku.

Celou radioporadnu s Bc. Renátou Jankovou o akci Milostivé léto si můžete poslechnout v našem audioarchivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související