Čtvrteční Noční linka: Láska je smyslem našeho života

14. únor 2019

Jak vnímáte slovo láska? Komu ji dáváte? Co nebo kdo se vám vybaví při slově láska? Našli jste tu svou a nebo ji stále hledáte? Kdo dávám lásku vám? Bez ohledu na to, zda si připomínáte dnešního Valentýna - svátek zamilovaných, láska je nejsilnější cit, který člověka v životě provází. 

Mimochodem Valentýn není americký svátek, jak se někteří mylně domnívají. Nejznámější legenda popisuje Valentýna jako kněze, který vykonával svou službu ve starověkém Římě ve třetím století našeho letopočtu. Tehdejší císař Klaudius druhý zastával názor, že ze svobodných mužů nezmítaných láskou a rodinnými závazky jsou lepší vojáci. Po celém císařství vydal tedy rozkaz zákazu oddávání mladých mužů. Kněz Valentýn ale s tímto zákazem nesouhlasil a v utajení oddával mladé páry i nadále. Když byl Valentýn odhalen, nechal jej Klaudius odsoudit k trestu smrti. Jiné příběhy mluví o Valentýnovi jako o odsouzenci na smrt za napomáhání útěku mučených křesťanů z římského vězení.

Podle této legendy se Valentýn ve vězení zamiloval do mladého děvčete, nejspíš žalářníkovy dcery, které před smrtí napsal milostný dopis. V tomto dopise se podepsal slovy: "od tvého Valentýna". Ačkoli se zřejmě nikdy nedozvíme, jaký byl skutečný osud svatého Valentýna, všechny legendy a příběhy spjaté s tímto svátkem vypráví o hluboké lásce a romantické a dobrosrdečné povaze svatého Valentýna.

Jak vnímáte lásku vy a jaká je ta vaše? Na vaše příběhy a vyprávění se už teď moc těší moderátor Noční linky Karel Sladký. Můžete mu k tématu už teď napsat přes tuto internetovou stránku nebo zatelefonujte přímo do studia po 23. hodině na číslo 731 800 900.

autor: kas
Spustit audio