Chátrající Škroupův dům v Osicích by se mohl do tří let proměnit v nové multifunkční centrum
Královéhradecký kraj připravuje opravu zchátralého Škroupova domu na Hradecku. Do tří let plánuje investici ve výši zhruba 20 milionů korun. Vzniknout by mělo multifunkční centrum pro kulturu, vzdělávání a sport. Radní na své posledním zasedání schválili veřejnou zakázku na zpracovatele projektové dokumentace.
Autor hudby k české hymně František Škroup se v Osicích narodil 3. června roku 1801, Škroupův dům stojí v jeho rodné obci devadesát let, ale podle toho, jak aktuálně vypadá, by mu mnozí hádali výrazně víc.
Čtěte také
„Nyní vyhlašujeme veřejnou zakázku na projektovou dokumentaci ve všech stupních včetně autorského dozoru. A budeme samozřejmě chtít, abychom někdy na jaře příštího roku měli pokud možno hotový projekt," přibližuje plány Královéhradeckého kraje radní pro oblast investic Václav Řehoř z ODS.
„S tím bude souviset i územní rozhodnutí, případně stavební povolení. Takže podle toho, jak to půjde v této dnešní, řekněme v uvozovkách papírové válce kupředu, bychom rádi ještě v příštím roce případně vyhlásili soutěž na stavební práce."
Opravou a přístavbou za zhruba 20 milionů korun by z původního sálu, přísálí, dvou místností v přízemí a tří v prvním poschodí mělo vzniknout multifunkční centrum. Část prostor bude sloužit jako restaurace, část jako přísálí a zázemí pro hlavní sál.
V plánované přístavbě by pak měly vzniknout další prostory. Součástí bude i řešení venkovního provozu a parkoviště. Využití bude hlavně pro kulturně-vzdělávací aktivity.
„Kde domov můj?“ 180 let od prvního uvedení divadelní hry Fidlovačka
Fraška Josefa Kajetána Tyla (1808–1856) Fidlovačka s hudbou Františka Škroupa (1801–1862) byla poprvé uvedena ve Stavovském divadle 21. prosince 1834. Tylův aktuální obrázek ze života dvojjazyčné Prahy však kupodivu neměl očekávaný divácký ohlas. Fidlovačka se hrála ještě 11. ledna 1835 (ve zkrácené verzi), pak z repertoáru profesionálních scén na dlouhých 82 let zmizela.
„Opravdu to chceme zaměřit pokud možno na vzdělávání zejména dětí školního věku, případně rodičů s dětmi. Na takových praktických činnostech se chceme zaměřit na období národního obrození. To jsou myšlenky, kterými se nyní zaobíráme," vysvětluje Václav Řehoř.
Hejtmanství zatím plánuje, že by zařízení bylo ve správě krajského Muzea východních Čech.
To by ale podle prvních jednání působilo spíše jako garant pro případného dalšího provozovatele, vysvětluje ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich.
„Zatím to vypadá, že aktivity. které by měly ve Škroupově domě probíhat, jsou pedagogického charakteru. Což je samozřejmě z části i obor působnosti našeho muzea, ale nikoliv v takto sofistikované míře. To si vyžaduje nějakého specializovaného partnera. Tedy proto zatím nemáme úplně jasno, jak konkrétně bude Muzeum východních Čech zapojeno. V každém případě nějakým způsobem participovat budeme."
Pokud vše půjde plánu mohly by stavební práce začít ve druhé polovině příštího roku a potrvají dalších 12 měsíců. Do té doby má kraj možnost připravit režim, ve kterém by Škroupův dům měl sloužit veřejnosti.
Související
-
Škola v Osicích získá přes léto novou střechu i učebny pro výpočetní techniku a cizí jazyky
Základní a mateřskou školu Františka Škroupa v Osicích na Královéhradecku trápí problémy s kapacitou. Vedení obce se proto rozhodlo k rozšíření budovy o střešní nástavbu.
-
Petr Voldán: Předčasný apríl aneb Hrátky s hymnou
Apríl bude sice až za týden, ale trošku předčasně si prý zahrál už teď s autorem ranní glosy. Tak si poslechněte Petra Voldána.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nejsem si jist, zda se zřícený most v Drážďanech dá opravit, říká odborník
-
Pro Jeseník bývá kritická řeka Bělá. Kvůli povodňové výstraze zasedne komise, říká starostka
-
Rusko v Kurské oblasti podle médii přešlo do protiútoku. Ukrajina zatím situaci nekomentovala
-
Harrisová byla v debatě věcnější a Trump neodolal jejím návnadám, říká amerikanistka Březinová