Cesta do Betléma. Na zámku v Potštejně mají kompletně přestavěnou expozici pro vánoční příběh

9. prosinec 2021 08:47

Zámek v Potštejně na Rychnovsku žije v těchto dnech vánočním příběhem. Expozice památky je kvůli tomu kompletně přebudovaná a místo klasických prohlídek je pro dětské návštěvníky připravené hrané divadlo v interiéru. Děti z okolních škol tak mohou zažít netradiční prohlídky.

Vánoční příběh se nese v těchto dnech opočenským zámkem. Je tady několik herců a samozřejmě také děti.

Čtěte také

Kateřina Skalická, dcera majitelů zámku, je jednou z hereček, má na sobě kostým. „Já to hlavně organizuji. Vítám návštěvníky a provádím je celým příběhem. Dole jdou na dvě výstavy, potom dál do zámecké cukrárny a zejména putují s Barunkou až do Betléma.“

Co je to za příběh? To ví kastelán Vladimír Hulman. „Provedu vás celým okruhem a ukážu vám, co se v každé místnosti děje.

Zámek v Potštejně na Rychnovsku žije v těchto dnech vánočním příběhem

Jdeme za andělem a přišli jsme do jedné z místností. „Cesta do Betléma začíná v chaloupce, kde si holčička vypráví s rodiči o Vánocích. A usmyslí si, že by chtěla do Betléma. Jde se všemi dětmi a prochází například lesem, kde si povídají o zvířátkách. A dostanou se do další místnosti, kde je pasáček oveček. Příběh je umístěn v podstatě do celého prohlídkového zámeckého okruhu.

Čtěte také

Kateřina Skalická tedy vymyslela příběh a všechny interiéry na zámku teď vypadají úplně jinak než v normální turistické sezóně. „Vymyslela jsem sice příběh, ale věděla jsem, že bez mámy, která je skoro scénárista, bychom to nikdy nezvládli. Takže jsem počítala s tím, že ona tomu dá ten vánoční otisk.

Proč právě dětské prohlídky na zámku v Potštejně? „Protože Vánoce jsou tak kouzelné a děti se na ně moc těší. Pro nás je to něco, co nás velmi chytilo u srdce.

Pokud to současná situace dovolí, bude se poslední prohlídka potštejnského zámku konat 21. prosince.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související