Český doktor léčí ochrnutí kombinací akupunktury a elektroléčby. O jeho metodu je zájem v zahraničí

1. únor 2021 09:14

Nová léčba na nervová ochrnutí aplikovaná ve státních léčebných lázní Janské Lázně kombinuje akupunkturu s elektroléčbou a dostupná je i přes velký zájem ze zahraničí pouze v České republice. Lékař Peter Olšák metodu sám vyvinul, v Janských Lázních ji aplikuje několik týdnů.

Čtěte také

Na lůžku v jedné z ordinací dětské léčebny Vesna v Janských Lázních sedí dvouletý Vašek, který má od narození nehybnou levou ruku.

„Tak Vašíku, pojď, půjdeme na to."
Lékař Peter Olšák mu do ruky napichuje akupunkturní jehly a následně na ně připojuje krokosvorky, díky kterým může do svalů pouštět elektrický proud.
„My začneme pomaloučku přidávat intenzitu proudu, který tam chodí. A jeho principem je nyní to, abychom ony dráhy, které jsou tam poškozeny, donutili lépe fungovat, jako kdyby měly být zdravé."

Jako nastartovat auto

S trochou nadsázky se dá říct, že léčebný postup připomíná startování auta pomocí startovacích kabelů.
„Je to vlastně něco podobného. Akorát že typ elektrického proudu je tam trošku jiný."

Peter Olšák metodu sám vyvinul, v Janských Lázních ji aplikuje několik týdnů. Jedním z pacientů je právě dvouletý Vašek, na tuhle léčbu už si zvyknul.
„Vašík už nám říká, že se v ruce něco děje. Kdybych takový proud pouštěl do těla vám, tak si myslím, že byste mě úplně nepochválil. Teď jsme už na 20 miliampérech."

„Co v ruce? Máš tam Vašíku mravence? Lezou?"
V ordinaci je samozřejmě i Vaškova maminka. Synovi podle ní kombinace akupunktury a elektroléčby pomáhá.
„Ta ruka byla na začátku úplně hadrová. Tam nebylo vůbec nic. A teď zesílila, dokáže ji udržet v nějakém postavení. Prostě je to lepší."

Akupunktura spojená s elektroléčbou. To je nová metoda léčby nervových ochrnutí v Janských Lázních

Léčba malého Vaška může trvat roky, podle lékaře Olšáka je ale pravděpodobné, že jednou bude ruku alespoň zčásti používat.

Spustit audio

Související