Češi očkování před cestou do ciziny většinou podceňují

24. září 2010

Před cestou do exotických zemí se Češi nechávají nejčastěji očkovat proti žloutence A, B a břišnímu tyfu. Obecně ale očkování podceňují. Do všech očkovacích center v Česku přijde za rok jen asi 15.000 cestovatelů, uvádí na webu lékař královéhradeckého očkovacího centra profesor Jiří Beran. Připomíná, že povinné očkování do ciziny je jen proti žluté zimnici, a to do některých zemí Afriky a Střední a Jižní Ameriky. Saúdská Arábie trvá nově na očkování proti meningokokovému zánětu mozkových plen, což souvisí s poutěmi do Mekky. Beran připomíná, že očkování by mělo začít alespoň šest týdnů před plánovaným odjezdem.

Očkovací program je totiž vymezen časovými odstupy mezi jednotlivými vakcínami i tím, že některé typy očkovacích látek nelze kombinovat. Vakcinace musejí být zapsány v mezinárodním očkovacím průkazu, kde kromě jména lékaře a šarže vakcíny je oficiální razítko vakcinačního centra.
"Turisté by si včas měli zkontrolovat, zda mají platné očkování proti tetanu, dětské obrně a záškrtu. Děti by měly mít ukončena všechna základní očkování," radí Beran.
Připomíná, že i při cestování po Česku se vyplatí nechat se očkovat, a to především proti klíšťovému zánětu mozku. Velké riziko nákazy je například na jihu Čech. Nejvíce nakažených klíšťat žije v oblastech řek, zejména Vltavy a Berounky, kde je infikováno virem klíšťové encefalitidy až pět procent klíšťat.

Logo
Spustit audio