Češi očkování před cestou do ciziny většinou podceňují
Před cestou do exotických zemí se Češi nechávají nejčastěji očkovat proti žloutence A, B a břišnímu tyfu. Obecně ale očkování podceňují. Do všech očkovacích center v Česku přijde za rok jen asi 15.000 cestovatelů, uvádí na webu lékař královéhradeckého očkovacího centra profesor Jiří Beran. Připomíná, že povinné očkování do ciziny je jen proti žluté zimnici, a to do některých zemí Afriky a Střední a Jižní Ameriky. Saúdská Arábie trvá nově na očkování proti meningokokovému zánětu mozkových plen, což souvisí s poutěmi do Mekky. Beran připomíná, že očkování by mělo začít alespoň šest týdnů před plánovaným odjezdem.
Očkovací program je totiž vymezen časovými odstupy mezi jednotlivými vakcínami i tím, že některé typy očkovacích látek nelze kombinovat. Vakcinace musejí být zapsány v mezinárodním očkovacím průkazu, kde kromě jména lékaře a šarže vakcíny je oficiální razítko vakcinačního centra.
"Turisté by si včas měli zkontrolovat, zda mají platné očkování proti tetanu, dětské obrně a záškrtu. Děti by měly mít ukončena všechna základní očkování," radí Beran.
Připomíná, že i při cestování po Česku se vyplatí nechat se očkovat, a to především proti klíšťovému zánětu mozku. Velké riziko nákazy je například na jihu Čech. Nejvíce nakažených klíšťat žije v oblastech řek, zejména Vltavy a Berounky, kde je infikováno virem klíšťové encefalitidy až pět procent klíšťat.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Papež by nechtěl, aby jeho nástupce zapomněl na chudé. Favorit je z Filipín, tvrdí církevní expert
-
Zrušení sankcí, pětina Ukrajiny a žádné zahraniční mise. Čím vším Rusko podmiňuje ukončení války
-
Kdo bude novým papežem? Mluví se o 12 možných kandidátech, jeden z nich se narodil na Litoměřicku
-
U Rynholce na Rakovnicku hoří skládka plastů. Požár likviduje 250 hasičů, platí nejvyšší stupeň poplachu