Budování Hitlerovy říše. Příběh 3 mužů z Hradce Králové, kteří museli za války pracovat pro Německo
Tři muži z Hradce Králové, tři dramatické osudy a 80 let čekání na okamžik, než bylo možné jejich životní příběhy poznat. Zasloužil se o to mladý britsko-český filmař Mirek Gosney. Dokument nazvaný Budování Hitlerovy říše měl premiéru na české ambasádě v Londýně a v kině Central v Hradci Králové ho poprvé vidělo i české publikum.
Čtěte také
„Film je o tom, jak nacisté nutili miliony mužů, žen a dětí pracovat pro jejich říši. Bez takových pracovníků by se třetí říše pravděpodobně zhroutila mnohem dříve. Dobré je také vědět, že ty hrozné zločiny se staly v době holocaustu, ale na rozdíl od holocaustu se o nich dnes mluví jen zřídkakdy,“ vysvětluje šestadvacetiletý student, novinář a režisér Mirek Gosney.
Dokument vznikl proto, aby lidé dokázali lépe pochopit, co se v době války skutečně dělo a má také připomenout, že otroctví a nucené práce se v dnešním světě stále objevují. „Také chci objektivně ukázat, jak moc komplikovaná válka vlastně byla. A jak ve svém filmu ukazuji, nikdo nebyl úplně bez viny, dokonce ani spojenci ne.“
Dříve než samotný film vznikl, navštívil Mirek Gosney Česko a Německo, aby poodhalil skutečné příběhy lidí, kteří válku zažili. „Základní věc, kterou jsem zjistil, že národnost a povolání hodně napomáhalo šancím na přežití. A že Češi byli velmi specifická skupina lidí, protože s nimi při nucené práci nebylo zacházeno stejně jako s ostatními lidmi z východní Evropy, ale mnohem lépe.“
Čtěte také
Dokument vypráví také o režisérově pradědečkovi Miroslavu Jeřábkovi, který se narodil v Hradci Králové. „O jeho příběhu jsem nic nevěděl, stejně tak jsem nevěděl nic o nucených pracech. Teprve krátce po pandemii covidu jsem u babičky našel starou krabici s fotkami a pohledy, které jsem si prohlížel. A tak začal postupně vznikat příběh.“
Část záběrů vznikla třeba v německém městě Saalfeld, kam byl režisérův dědeček odeslán. Tam si Mirek Gosney prohlédl místa, kde jeho předek bydlel a kde pracoval. „Doslova jsem šel po jeho stopách.“
Čtěte také
Jedním z těch, kteří na premiéru filmu přišli, je i František Hamáček. „Já měl rodiče, kteří byli ve stejném věku jako ti, o kterých byla řeč v tomto filmu, čili můj otec byl ročník 1921 a shodou okolností měl být totálně nasazený s mou matkou. Oni to tehdy vyřešili tak, že se vzali.“
S některými z téměř stovky návštěvníků kina se Mirek Gosney po skončení projekce osobně setkává. Filmů už natočil několik, tenhle ale sám považuje za nejambicióznější. „Do doby, než jsem ten příběh začal pořádně poznávat, jsem si vlastně ani neuvědomil, jak velký je. Původně to měl být mnohem kratší film a pak jsem si uvědomil, že pokud to nebude takto dlouhé, tak to neodvyprávím tak, jak to skutečně je.“
Promítání trvalo 45 minut. Návštěvníci mohli vidět řadu dobových fotografií a videí nebo rozhovory s lidmi, jejichž rodiny válka bezprostředně zasáhla.
Související
-
Do Velichovek na Náchodsku se sjeli příznivci vojenské...
Květnové události roku 1945 si dnes připomněli i ve Velichovkách na Náchodsku, kam tehdy vedla cesta amerických vojáků. Kolona vojenských vozidel se na cestu vydala...
-
Vladimír Burjánek: Osvobození
Šeříkový čas počátku května je pokaždé spojován s koncem druhého světového válčení a osvobozením i našeho státu.
-
Před 75 lety odjel z Hořic transport s místními židy....
V prosinci to bude 75 let, co odjel z Hořic transport s místími židy. Hořické muzeum se sice opravuje, ale přesto zve na výstavu. Ta se jmenuje Anne Franková, necht...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
VIDEO: Válka zblízka. Zpravodaj na Ukrajině natočil masivní útok na Oděsu, který přišel v několika vlnách
-
Německý kancléř Scholz telefonoval s Putinem. Vyzval ho k ukončení války a ke stažení jednotek
-
Verdikt nad Cimickým spravedlivý, řekla Fabiánová. Poděkovala těm, kteří měli odvahu promluvit
-
ŽIVĚ: Sparta v extralize hostí titulového rivala z Pardubic, Radiožurnál Sport odvysílá přímý přenos