Architekt Milan Rejchl pokračuje v řemesle otce, strýce i dědečků. A následuje ho syn i vnuk
Královéhradecký rodák doc. ing. arch. Milan Rejchl, CSc. se narodil do vzdělaného prostředí. Není divu, že se po vzoru svého otce se stal také architektem. Ve stavebnictví a řemesle se pohyboval také jeho strýc a dědeček. Návštěvu u královéhradeckého architekta Milana Rejchla zaznamenala redaktorka Eva Boudová.
Dědeček Milana Rejchla byl velmi podnikavý a šikovný muž. V 70. letech 19. století se nejprve vyučil zednickým mistrem. Později se stal odborníkem v oboru uměleckého zámečnictví.
Druhý dědeček Milana Reichla byl truhlář. A ne ledajaký. Ke spolupráci ho při výstavbě královéhradeckého muzea přizval sám Jan Kotěra. Vznikl tak nábytek do tamní ředitelny a výzdoba studovny.
Milan Reichl měl tedy opravdu silné rodinné vzory. Po válce se rozhodl pro studium pražské techniky. A tak začala jeho dráha architekta.
Dost dobře se mohl vydat i cestou výtvarnou. Právě pro svůj talent a lásku k výtvarnému umění. Architektura nakonec ale zvítězila na plné čáře.
Z realizovaných prací doc. ing. arch. Milana Rejchla, CSc. vybíráme:
úprava nároží pro firmu Petrof v Hradci Králové
most u soutoku Labe s Orlicí v HK
vily a soukromé bydlení na Novém Hradci
hotelové stavby v Praze a Krkonoších
Od založení roku 1884 v Hradci Králové má architektonická činnost kanceláře Arching R & R dlouholetou tradici a výsledky řady realizovaných veřejných a obytných staveb zejména ve východních Čechách a v Hradci Králové - dříve nazývaném salonu republiky.
Výstavba hradecké budovy YMCA je spojena se dvěma proslulými hradeckými architekty
V roce 1923 vypracoval Ing. arch. Václav Rejchl projekt, který po návštěvě anglických budov YMCA za přispění svého bratra Jana přepracoval. K finančním zdrojům od amerických a kanadských sdružení YMCA a státní podpoře získal vlastním příkladem prakticky od všech firem podílejících se na stavbě další finanční prostředky.
Nelze nevzpomenout štědrých mecenášů bratří Bartoňů z Dobenína, (vlastníků zámku v Novém Městě nad Metují a textilních závodů v Náchodě), kteří uhradili náklady na přednáškový sál s cennými okenními vitrážemi, dodnes nazývaný Bartoňův.
3. května 1958 byl dům zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek Národního památkového ústavu. Restituční proces trval do roku 1998. V současnosti je dům v Hradci Králové využíván ke komerčním účelům (pronájem kanceláří, provoz fitcentra) a zároveň jeho prostory slouží nejrůznějším programům hradecké YMCA.
Postupně probíhá rekonstrukce budovy pod vedením dědice autorů budovy, doc. ing. arch. Milana Rejchla, CSc.
Související
-
Muž, díky kterému je Hradec Králové salonem republiky. Skromný, mírný, ale s tahem na branku
Na letošní rok připadá několik kulatých výročí života doktora Františka Ulricha, jednoho z nejvýznamnějších mužů v dějinách Hradci Králové. Narodil se 6. února roku 1859.
-
Hradec Králové představuje vizi moderního evropského města z počátku 20. století
Královská věnná města patří k nejkrásnějším českým městům, která při svých toulkách českou krajinou nemůžete vynechat.
-
Paříž se chlubí Eiffelkou a Vítězným obloukem. Hradec má Vítěze, Gočárovo schodiště a řeku navíc
Hlavní město lásky a milenců nebo Mekka umělců. To jsou přívlastky Paříže. Salón republiky ve východních Čechách nezůstává za touto světovou metropolí v mnohém pozadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.