Apartmánový dům Svatý Vavřinec v Peci pod Sněžkou získal hlavní Krkonošskou cenu architektury
Krkonošskou cenu architektury získal apartmánový dům Svatý Vavřinec z Pece pod Sněžkou. Novou regionální architektonickou soutěž vyhrála stavba, která se přitom řadě místních nelíbí. Zastání ale našla jak u architektů, tak třeba u Správy Krkonošského národního parku. A teď ji ocenila i odborná porota.
„Tím, že ta stavba rozbíjí svůj objem do několika solitérních domů, tak nastavuje v prostředí Pece pod Sněžkou takovou novou a moderní vrstvu, přitom velkorysou. A to se myslíme, že je vhodný příklad a hodný následování,“ uvedl na adresu vítězné stavby předseda poroty architekt Tomáš Veselý.
Čtěte také
Kritické hlasy, které zaznívají od místních obyvatel, vnímají třeba i na Správě Krkonošského národního parku. I tam ale našla stavba zastání.
Například u ředitele správy parku Robina Böhnische. „Chápu, že je Vavřinec v Peci pod Sněžkou vnímán kontroverzně. Ze strany Krkonošského národního parku i z mí strany osobně je to ale stavba velmi vydařená. Která kromě toho, že má velmi dobře vybalancovanou hmotu a působí v prostoru dobře, tak zakrývá i velmi nepovedenou výstavbu z 90. let 20. století.“
Sami autoři už dostali za apartmánový dům Svatý Vavřinec několik cen. Tahle je ale specifická a hodně je potěšila.
Čtěte také
Potvrzuje to jeden z architektů oceněné stavby Jiří Opočenský. „My si této ceny opravdu velmi vážíme, a to zejména v tom smyslu, že je regionální. A že se stará o stavby v Krkonoších. Byl to pro nás takový první velký projekt a docela srdeční záležitost.“
Samotná soutěž, kterou pořádá Místní akční skupina Krkonoše ve spolupráci s Centrem české architektury, má tedy za sebou první ročník.
Starostové z krkonošských obcí takovou soutěž vítají. Říká nezávislá starostka Lánova na Trutnovsku Eliška Rojtová. „Pro nás starosty to může být příklad, podívejte se, co vyhrálo. Jaké to jsou stavby a jak vypadají. Co by sem do Krkonoš mělo podle architektů přicházet. Protože já mohu mít úplně jiný názor, ale architekti by nás měli touto soutěží nasměrovat a ukázat cestu.“
Čtěte také
Autorem myšlenky založení Krkonošské ceny architektury je předseda Českého centra pro architekturu Josef Smutný, který se inspiroval podobnými regionálními cenami v zahraničí, například v Rakousku.
Podle něj je důležité, aby spolu představitelé krkonošských obcí a veřejných institucí komunikovali. A tato soutěž k tomu má pomoci. „Důležité je umět popsat ty věci. Protože samozřejmě je to stále o tom, že těch super kvalitních staveb je málo, je jich menšina. Ale umíme na nich popisovat, jak se to má dělat.“
Dodejme ještě, že v prvním ročníku Krkonošské ceny architektury získaly ocenění i další stavby. Nově opravené Rýchorské náměstí v Žacléři, zvonička na Vlašských boudách a soubor lávky a útulny, které zadala Správa Krkonošského národního parku.
Související
-
Krkonoše a jedny z nejkrásnějších květů jiřin u nás? Přesvědčíte se v horské zahradě nad Malým Labem
„Na podzim, když kvetou jiřiny“ - tahle zlidovělá písnička pochází z jedné krkonošské vsi. Jeden ze členů spolku Dahlia pěstuje už 15 let krásné jiřiny na horském svahu.
-
Příroda je jen jedna. Tedy i péče o Krkonoše musí být sladěna na obou stranách státní hranice
Zavedeme vás do Krkonoš. Ty jsou totiž jen jedny a hranice států přírodu nerozdělují. Jak na české tak na polské straně je proto důležitá přeshraniční spolupráce.
-
Krkonoše pod náporem sněhu a lidu. Přibývá lidí, kteří vůbec nevědí, že přijíždí do národního parku
Zasněžené Krkonoše mají před sebou další víkend přeplněný turisty. S uzavřením lyžařských vleků vládnou i nejvyšším českým horám běžky, zimní turistika a skialpy.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mezinárodní partnerství je velmi atraktivní portfolio, řekl Síkela. Vidí v něm příležitost pro české firmy
-
Evakuovaná seniorka se rozhodla vrátit v Kobylé domů. ‚Volala na nás a najednou nebyla,‘ říkají svědci
-
OVĚŘOVNA: Extrémní srážky nevyrábí radary, za kruhy na snímcích ‚může‘ styl měření
-
Stačí čestné prohlášení a fotografie škod, říká šéf Úřadu práce Krištof o mimořádných dávkách