Zvědavá ulička v Jilemnici láká všechny zvědavce a obdivovatele kouzelné lidové architektury

18. červenec 2021 09:32

Lidová architektura - většinou svépomocná stavební činnost s jedinečnými regionálními prvky - má také své mistry. V Krkonoších tesaře Rozemberky s jejich kouzelnými roubenkami; na Prachaticku zedníka a lidového umělce Jakuba Bursu, od jehož 200. výročí narození se letos už podeváté konají Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska. 

Čtěte také

Také jilemnická „Zvědavá ulička" dnes ožije trojí prohlídkou, malým posezením i novou informační tabulí. S historikem Janem Luštincem se „ve Zvědavé" zastavila redaktrorka Eliška Pilařová.

Stará fotografie se mi vybaví, když se dívám do toho mírného kopečka, do Zvědavé uličky v Jilemnici. Na té fotografii jde paní v dlouhých sukních a ve vlňáku, jede tam potah s voly. Myslím, že tam bylo někde kovářství, zkrátka předminulé století.

Ale když se pozorně podíváme na současné stavení, tak ta kulisa je vlastně pořád stejná.

Čtěte také

„To je velká přednost, že tohle místo se v podstatě přes 200 let, od roku 1788, téměř nezměnilo. A proměnilo se v dnes už docela ojedinělý doklad roubené předměstské zástavby."

„Když se podíváme, tak Zvědavá ulička mírně stoupá a každý domek je tu vysunut o jedno okénko směrem do ulice, aby bylo pěkně vidět, co se tady odehrává. To je taková ta oficiální verze, samozřejmě ony důvody, proč se domky takto vysouvaly byly pravděpodobně mnohem prozaičtější a ryze praktické."

I dnes poznáte roubenky už z dálky kvůli jejich pruhovanému kabátku

„Tím, jak se ten domek vysunul, tak hlavní světnice získala dostatek světla a to bylo pro naše předky opravdu velmi důležité. Protože tady byla řemesla, která světlo velmi potřebovala. Byl tu cvočkař, tkadlec, kožešník i perníkář. Takže oni pro svoji jemnou práci světlo nutně potřebovali a náležitě si ho také vá0žili."

Čtěte také

A tady kdysi stával Šaldův statek. Ale stavení, které je tam dnes, to jakoby z oka vypadlo Zvědavé uličce. Možná i tomu někdejšímu Šaldovu statku.

„On je to dodnes Šaldův statek. Hrozila mu zkáza, byl ve velmi špatném stavu. Naštěstí jsou majitelé velmi osvícení lidé a tak ve spolupráci s různými fondy celý statek pozvolna rekonstruovali. Samozřejmě řada trámů se musela vyměnit, byly už velmi shnilé. Ale část jich zůstala původní a původní je také lomenice."

Čtěte také

„Celý objekt byl zrekonstruován do velmi malebného stavu, troufám si tvrdit."

Laik by zkrátka nepoznal, že se nejedná o původní, historické stavení. Možná v tom, že jak dřevo přeci jen pracuje a některé stěny se naklánějí, tak to samozřejmě Šaldův statek nemá. Ale tady se zase, podobně jako na mnoha místech v Jilemnici, vzácně potkává historie se současností.

„Navíc ten dům žije takovým velmi košatým životem, je tam mimochodem dnes stylová hospoda, kde si můžete zevnitř ty trámy prohlédnout. A tam se dá velice dobře rozpoznat, které jsou původní a které jsou nové. Takže je to docela poučné," dodává Jan Luštinec.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související