Angalifu rozšířil naději. Projekt záchrany nosorožců severních bílých už má k dispozici 12 embryí!
Významný podíl na tomto úspěchu má Safari park Dvůr Králové. Největší část genetického materiálu prochází právě od dvorských zvířat samičky Fatu a samečka Suniho. O dalším důležitém kroku v plánu umělé reprodukce ohroženého druhu nosorožců informoval vedoucí oddělení mezinárodních projektů a komunikace dvorského safari parku Jan Stejskal redaktorku Danu Voňkovou.
Čtěte také
Narození samice nosorožce bílého severního Fatu ve Dvoře Králové nad Labem se před 20 lety stalo senzací. Do té doby jinde na světě nikdo v chovu tohoto zvířete neuspěl. Od roku 2000 se nenarodilo žádné další mládě.
V roce 2009 odcestovala Fatu do keňské rezervace Ol Pejeta v naději, že se jí tam podaří přivést na svět mláďata. Dnes odborníci vědí, že matku Fatu Nájin není možné využít pro metody umělé reprodukce a tak se Fatu přesto, že sama už nemůže zabřeznout, stala klíčovým zvířetem v projektu záchrany severního bílého nosorožce.
Čtěte také
Embrya, která se podařila odborníkům vytvořit, vznikla z oplozených vajíček této samice.
Mimořádného výsledku dosáhli vědci na konci května 2021, kdy se v německém Hodenhagenu podařilo odebrat 12 vajíček, z nichž specialisté vytvořili v laboratoři hned čtyři embrya a celkový počet embryí tak stoupl na devět.
O prázdninách 2021 přibyla 3 nová embrya a odborníci tak mají nyní k dispozici celkem 12 embryí nosorožce severního bílého.
Velkou výhodou je, že jedno z nich vzniklo ze spermií severního bílého samce Angalifu, který žil nejprve v Chartúmu v Sudánu, později v San Diegu a pocházel z odchytu ve volné přírodě.
Čtěte také
Kolekce embryí tak získala díky tomuto samci širší genetickou informaci, protože předchozí embrya vznikla výhradně díky zmrazenému spermatu samce Suniho. Suni se narodil ve Dvoře Králové nad Labem a stejně jako Angalifu uhynul v roce 2014.
Teď vědci usilují o to, aby se podařilo embrya úspěšně vložit do děloh náhradních matek - jižních bílých nosorožců.
Související
-
Záchrana nosorožců v Africe souvisí s pomocí lidem, kteří tam žijí. Jedině tak se to podaří
V pátek 4. května byl Pátečním hostem od 10:00 v přímém přenosu z Radiokavárny v Havlíčkově ulici v Hradci Králové Jan Stejskal ze Safari Parku Dvůr Králové.
-
Pro záchranu severních bílých nosorožců jsou dostatečné genetické zdroje, potvrdila nová studie
Nosorožec tuponosý severní je s dvěma posledními samicemi na pokraji vyhynutí a jeho jediná naděje na přežití spočívá v umělých technikách reprodukce.
-
Třetí životaschopné embryo je na světě. Zvýšilo naději na přežití nosorožců bílých severních
Další krok směrem k záchraně nosorožců bílých severních. V prosinci 2019 se podařilo znovu odebrat vajíčka od Nájin a Fatu, posledních samic nosorožce bílého severního.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nový ministr Kulhánek je na Jesenicku. ‚Nevezu kufříky peněz, potřebuji reálnou zpětnou vazbu,‘ říká
-
Počet nakažených covidem stoupá. ‚Vidíme jen špičku ledovce,‘ varuje epidemiolog
-
Vědí, že mají většinu, tak to válcují. Jmenování Kulhánka mě děsí, hodnotí vládu Maříková z SPD
-
Interpol chce identifikovat 46 žen. Jejich pozůstatky našel po celé Evropě, žádá o pomoc veřejnost