Adršpašské skály navštívilo o čtyřicet procent míň lidí než loni. Rezervační systém spustí na jaře

10. prosinec 2020

Do Adršpašských skal i během zimy stále míří turisté. O víkendech jsou jich podle provozovatele stovky, v týdnu desítky. Celková návštěvnost skal klesla ve srovnání s minulým rokem o čtyřicet procent, připravovaný rezervační systém prodeje vstupenek Adršpach spustí během jara. 

„Já bych se chtěla zeptat jestli máte otevřeno a kde si koupíme lístky," informuje se u vstupu do Adršpašských skal jedna z turistek.

Čtěte také

Teplota jen několik stupňů nad nulou, zataženo. Do skal v Adršpachu přesto i tak míří návštěvníci, nejvíc jich přijíždí o víkendech.

„Samozřejmě velice záleží na počasí. Více zájemců přijíždí o víkendech, kdy tady zaznamenáváme návštěvnost kolem 500 lidí," říká koordinátorka cestovního ruchu v Adršpachu Kateřina Menšíková.

Skály přitom letos výrazně poznamenala protiepidemická opatření, přijelo asi 280 tisíc lidí, což je ve srovnání s minulým rokem propad o čtyřicet procent.
„Na propadu návštěvnosti se určitě podílely především měsíce květen a červen, kdy jsou v Polsku svátky a přijíždí k nám spousta zájezdů. To letos všechno odpadlo."

Adršpašské skály lákají turisty i v zimě. Na některá místa je ale vstup pouze na vlastní nebezpečí

Pokud turisté do skal zamíří během zimy, měli by být na okruhu opatrní. Některá místa mohou být namrzlá a vstup na ně je na vlastní nebezpečí. A to i přesto, že pracovníci technických služeb cesty pravidelně udržují.

Čtěte také

„V případě, že napadne sníh, tak na hlavní návštěvnický okruh, který je dostupný i pro kočárky a starší lidi, použijeme sněhové frézy a posyp. Tím se dřevěné chodníky i místa, kde zůstává led, sypou," vysvětluje vedoucí Technických služeb Adršpach Zdeněk Zatloukal.

Do skal je zatím vstup bez omezení, to se ale během příštího roku změní. Pro návštěvu totiž bude nutná on-line rezervace, cílem je především omezit denní návštěvnost během letní sezóny. Novinku obec plánovala zavést od ledna, nakonec ji spustí během jara.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.