Známé i méně známé vánoční zvyky, kterými si lidé chtěli zajistit zdraví, úrodu a štěstí
Redaktorka Jana Kudyvejsová pro vás spolu s etnografkou Martinou Vlčkovou z Muzea východních Čech v Hradci Králové připravily seriál o známých i méně známých vánočních zvycích, kterými si lidé chtěli zajistit zdraví, úrodu a štěstí v následujícím roce. Vysvětlí vám, jaký mají tyto tradice původ a zmíní i některé krajové zajímavosti.
Den přeslavný jest k nám přišel! Vánoce jsou druhým nejvýznamnějších křesťanským svátkem a v evropském kulturním prostředí jsou považovány za nejvýznamnější svátek v roce i pro nekřesťany. Se slavením Vánoc je spojeno množství místních či národních rituálů a zvyklostí.
Související
-
Co možná nevíte o vánočce a jmelí. Magie a symbolika české vánoční tradice
Den přeslavný jest k nám přišel! Vánoce jsou druhým nejvýznamnějších křesťanským svátkem a v evropském kulturním prostředí jsou považovány za nejvýznamnější svátek v roce.
-
Adventní zvyky a tradice spolu s medovým opojením v rozhlasové kavárně! Vánoce klepou na dveře
Adventní zvyky a tradice přiblížili v rozhlasové kavárně Ladě Klokočníkové a všem posluchačům Radka a Milan Jedličkovi ze Střední školy vizuální tvorby v Hradci Králové.
-
Na Štědrý den si děti stavěly doma betlém. Stromeček se stal tradicí později a tento zvyk nahradil
Budeme si povídat o Vánocích a o tom, jak se na ně chystali v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově, kde připravili výstavu Šťastné a veselé Vánoce. Ale muzea jsou bohužel uzavřená.
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.