Zloději kol se v poslední době zaměřují hlavně na dražší modely a elektrokola

2. srpen 2019 10:35

Policisty napříč Královéhradeckým krajem o letních prázdninách zaměstnávají krádeže jízdních kol. V celém Česku počet takových případů sice dlouhodobě klesá, roste ale způsobená škoda. Podle policejních statistik bylo za loňský rok v republice ukradeno přes 4 700 kol a škoda dosáhla téměř 97 milionů korun. 

Nejvíce krádeží bicyklů je právě během léta. Jaká je aktuální situace v našem regionu zjišťoval reportér Václav Pilný.

Od 1. června bylo v Královéhradeckém kraji ukradeno téměř 30 kol u kterých způsobená škoda přesáhla hranici 5 000 korun a tyto případy tedy policisté evidují jako trestné činy.

Policisty o letních prázdninách zaměstnávají krádeže jízdních kol (ilustrační foto)

Menší krádeže jsou pak policisty zaznamenány pouze jako přestupek a tyto prohřešky si poté řeší přestupkové orgány měst a obcí.

I v našem kraji se zloději specializují spíše na dražší modely bicyklů a v kurzu jsou také elektrokola. Pokračuje Magdalena Vlčková z Policie Královéhradeckého kraje.
„Příkladem může být případ, který se stal začátkem července, kdy dosud neznámý pachatel odcizil elektrokolo, jehož cena přesahuje 85 tisíc korun. Elektrokolo přitom bylo uzamčeno v držáku na kola na závěsném zařízení automobilu."

Jaké jsou vhodné způsoby zabezpečení kola proti krádeži?

Policisté nabádají cyklisty, aby v případě, kdy mají dražší kolo, neváhali investovat do jeho zabezpečení. Nejlepší je volit bezpečnostní zámek a kolo připoutat k nějakému pevnému bodu.

Policisty o letních prázdninách zaměstnávají krádeže jízdních kol (ilustrační foto)

Ideální variantou je mít kolo stále na očích nebo parkovat poblíž městských kamerových systémů. Strážníci upozorňují, že nestačí ani registrace kola, protože ukradené bicykly se většinou převáží do jiných měst nebo dokonce do zahraničí.

K ochraně kola se nově dají využít i alarmy, říká za královéhradeckou městkou policii Eva Kněžourová.
„Víme, že existují i elektronické zámky na kola, což je vítaná novinka. Protože při každé manipulaci ten bicykl vydává úplně stejné zvuky jako jakýkoliv alarm, který je třeba na motorce nebo na vozidle."

V letních měsících přibývají i počty drobných krádeží a vykradených chat. Jaká je tedy teď situace v Královéhradeckém kraji?

Policisté řeší první krádeže v kempech. Chybou je, když v noci nemáte doklady a cennosti u sebe

Autokemp Olešná

Letní prázdniny sotva začaly a policisté na Jičínsku už řeší první krádeže v kempech. Zloději berou hlavně elektroniku a peníze. V rekreačních areálech proto policisté zvyšují kontroly. Při nich je zaměstnávají také kempaři pod vlivem alkoholu.

Policisty v Královéhradeckém kraji zaměstnávají hlavně drobné krádeže v kempech, kde zloději využívají lehkovážnosti a neopatrnosti rekreantů.

Například jen na Jičínsku mají evidované hned dva případy, kdy způsobená škoda přesáhla deset tisíc korun.

Co se týká vloupání do chat a chalup, tak tady policisté v celém kraji od prvního června zaznamenali zatím 6 případů, kdy zloději způsobili majiteli takovou škodu, že musel kontaktovat Policii České republiky.

autoři: Václav Pilný , baj
Spustit audio

Související