Žilní trombóza a plicní embolie, to je tichý zabiják. Jak můžete čelit rizikům tohoto onemocnění?
MUDr. Radovan Malý v naší radioporadně. Tentokrát na téma: žilní trombóza a plicní embolie.
Vznik křečových žil vám v radioporadně objasnil doc. MUDr. Radovan Malý, PhD.
Vedoucí lékař angiocentra Fakultní nemocnice v Hradci Králové doc. MUDr. Radovan Malý, PhD. v naší radioporadně na téam: žilní nedostatečnost a křečové žíly
Trombóza je děj, při kterém dochází ke sražení krve za vzniku trombu. V tepnách má za následek nedokrevnost postižené oblasti, v žilách může zhoršit odtok krve. Trombus může být při odtržení od cévní stěny jedním ze zdrojů vmetku a způsobit tak embolii. Tromby se velmi často vyskytují spolu s aterosklerózou a zhoršují prognózu nemocného.
Při trombóze může být pacient v ohrožení života. Plicní embolie je život ohrožující onemocnění, při kterém dochází k náhlému ucpání tepny, která vyživuje plíce, nebo její větve, především krevní sraženinou.
Rizikové faktory
Běžnými rizikovými faktory vzniku krevních sraženin v hlubokých tepnách jsou: dlouhodobá nehybnost dolních končetin, obezita, těhotenství, stavy po velkých chirurgických výkonech, hormonální antikoncepce, Leidenská mutace a jí podobné poruchy koagulačního systému a poruchy chlopenního aparátu dolních končetin při chronické žilní nedostatečnosti, kouření, křečové žíly.
Sraženina tepnu ucpe a způsobí tak nedostatečné zásobení daného orgánu krví - ischemii. V důsledku tohoto jevu dochází k úmrtí plicní tkáně. Závažnost tohoto onemocnění závisí na velikosti sraženiny (trombu) a na celkovém stavu organismu.
Mezi příznaky plicní embolie patří náhle vzniklá dušnost s rychlou dechovou frekvencí, bolest na hrudi, zrychlení srdeční činnosti, zrychlení dechu, kašel (někdy s vykašláváním krve), zvýšená teplota, modravé zbarvení rtů a prstů, kolaps nebo krátkodobá ztráta vědomí, nízký krevní tlak.
Celou radioporadnu s MUDr. Radovanem Malým si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Průduškové astma a jeho léčbu vám přiblíží MUDr. Vratislav...
Radioporadna - MUDr. Vratislav Sedlák Ph.d. - Plicní klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové - Pruduškové astma a jeho léčba - Zajímavá osobnost je Hostem Radiopo...
-
Křečové žíly trápí ženy i muže všech věkových skupin. Žilní poradna s prof. MUDr. Jaroslavem Malým
prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc. v naší radioporadně na téma: křečové žíly. Jak jim předcházet a jak je léčit.
-
Bolí vás často nohy nebo máte křečové žíly? Potřebujete...
Medová rada. Využití medu v kosmetice. Jak si poradit, když se vám doma objeví plíseň. Rady pro toho, kdo si chce pořídit bicykl. Bolí vás často nohy nebo máte křeč...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka