Zapomínáte? Pomůže vám trénink paměti! A také ořechy, které tvarem připomínají mozek
Ing. Markéta Kolářová v naší radioporadně na téma: Evropský den mozku. Ten je prvním dnem oslav světového týdne mozku, který začíná každý rok 11. března, v některých případech se toto datum může posouvat.
Připomínat význam mozku zřejmě příliš nemusíme, neboť bez mozku by žádný živočišný druh nemohl žít a přitom se jedná o nejméně probádaný orgán nejen lidského těla.
Mozek a střeva spolu komunikují. Chraňme se před demencí zdravou stravou
PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu, byla hostem v radioporadně Českého rozhlasu Hradec Králové. Tentokrát na téma: výživa pro mozek. Správnými potravinami k prevenci neurodegenerativních onemocnění.
V souvislosti s tímto světovým dnem se koná mnoho odborných přednášek, kde se schází odborníci z oboru aby předali své nové poznatky a výsledky svých výzkumů široké veřejnosti.
Světový den mozku se slaví prakticky celosvětově a v České republice jej zaštiťuje Akademie Věd ČR a na přednáškách se podílí odborníci z neurovědních oborů z Centra neurovědy, České společnosti pro neurovědu J. E. Purkyně a Ústav experimentální medicíny AV ČR.
Nejčastějšími tématy přednášek jsou fungování mozku jako takové či konkrétní případy jako je zpracování bolesti, zpracování chutí, vnímání obrazu, přenosu sluchových informací a samozřejmě dostanete i informace ohledně mezinárodních projektů a spoluprací.
Evropský den mozku si připomínáme od roku 1998, kdy jej vyhlásila Evropská aliance DANA pro výzkum mozku (European Dana Alliance for the Brain). O rok později se v Evropě i ve Spojených státech začal slavit celý Evropský týden mozku.
Týden mozku je jedinečný cyklus přednášek o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) - celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.
21. ročník festivalu se uskuteční 11.-17. března 2019. S přednáškami vystoupí čeští odborníci v oboru teoretických i klinických neurověd. O víkendu na ně naváže doprovodný interaktivní program v podobě workshopů a dalších aktivit. Festival je určen pro studenty, rodiče s dětmi i laickou veřejnost.
Celou radioporadnu s Ing. Markétou Kolářovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Robotické rukavice vrací v Janských Lázních lidem po mozkové mrtvici cit do horních končetin
Státní léčebné lázně Janské Lázně začaly nedávno používat nejpokročilejší verzi senzomotorické robotické rukavice. Ta pomáhá pacientům s narušenou hybností rukou.
-
Co dělat při podezření na mozkovou mrtvici? Ty u nás postihnou víc než 30 tisíc lidí ročně
prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D. v naší radioporadně. Téma: cévní mozková příhoda a Světový den proti mozkové mrtvici.
-
Vývoj mozku je ukončen kolem 25 roku. Od té doby už klidně můžeme začít trénovat!
Hostem naší radioporadny byla trenérka paměti Gabriela Holečková. Téma: Mozkový trénink, jak zlepšovat své schopnosti?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.