Žáci základní školy ve Všestarech se těší na nové odborné učebny ve střešní nástavbě budovy

5. červenec 2018 09:53

Až 10. září zahájí nový školní rok žáci základní školy ve Všestarech na Královéhradecku. Na budově školy totiž roste střešní nástavba, v jejíchž útrobách vzniknou nové odborné učebny. Všechny stavební práce nestihnou dokončit do závěru srpna a proto na děti čekají prodloužené prázdniny. Obec za modernizaci školní budovy zaplatí necelých 13 milionů korun.

Všestary začaly s opravou hlavní budovy školy už ve druhé polovině června, protože prázdninový termín je pro stavební firmu doslova šibeniční. Základní škola proto pro děti uspořádala školu v přírodě a i vysvědčení se rozdávalo o týden dřív.

„Na to jsme jako obec přispěli každému účastníkovi školy v přírodě tisícikorunou, aby to tolik nezatížilo rodiny žáků. Protože na tu školu v přírodě jsme je vlastně donutili jet my, tak jsme si říkali, že bychom jako obec také měli nějakým způsobem přispět," říká starosta Všestar Michal Derner zvolený za KDU-ČSL.

Nová učebna, která vznikla přestavbou

Budova druhého stupně bude nově díky výtahu bezbariérová. Ve střešní nástavbě vzniknou dvě přírodovědné a jedna počítačová učebna a samozřejmě také zázemí pro učitele.

Chcete-li nakouknout do pravěku, bude pro vás ideální výlet do archeoparku ve Všestarech

Archeopark v Chotěbuzi (Ostravsko - 39)

Ten je určen pro nadšence archeologie všech věkových kategorií.

„Počítačová učebna klasická bude vybavena moderními počítači a možná interaktivní tabulí. A přírodovědná učebna potřebuje mít zázemí pro fyziku, chemii a přírodopis," vysvětluje ředitelka školy Zarine Aršakuni.

Všestary do školní budovy investují necelých 13 milionů korun. Přes 6 milionů se podařilo získat od Evropské unie a Královéhradeckého kraje. Zbylé peníze musí obec zaplatit ze svého rozpočtu.

Děti v některých školách kvůli GDPR přestaly podepisovat výkresy

„Máme poměrně našetřeno i když s tím šetřením je to takové, že se chystáme na stavbu kanalizace, která tedy bude v řádech stovek milionů korun. I v rozpočtu už jsme postupně i v minulých letech chystali rezervy právě na školu. Takže na školu máme našetřeno a úvěr si na to nebereme," popisuje způsob financování starosta Michal Derner.

Hrubé stavební práce by měly být hotovy první týden v září. Nové učebny by si žáci základní školy měli vyzkoušet poprvé na konci letošního roku.

Spustit audio

Související