Za dobře utajenou „sestřičkou Pravčické brány“ se můžete vypravit do Štervenska v Českém ráji

5. červenec 2021 09:30

Český ráj býval kdysi mořem. Na prohlídku jeho někdejšího dna se můžeme vypravit do Štervenska. Tamní skalní branou projdeme s redaktorkou Eliškou Pilařovou a s geografem Vlastimilem Pilousem. 

Čtěte také

„Jsme v jedné z největších a nejkrásnějších skalních bran v Českém ráji poblíž Štervenska. Český ráj má skalních bran poměrně hodně, většina z nich je turistům většinou neznáma, protože leží mimo turistické cesty. Ostatně tato také," říká Vlastimil Pilous.

„Nikoliv velikostí, ale tvarem se vyrovnají těm slavným americkým skalním bránám. Tato může být vysoká i široká zhruba čtyři metry."

„Vznik těchto skalních bran je trošku komplikovanější. Velkou roli při tom hrají pukliny a vrstevní spáry. To je to vodorovné, co tam vidíme. Jak se písek v mělkém moři usazoval."

Stojíme na bývalém mořském dně

„Celý Český ráj je bývalé moře, i když je to dost dávno. Takže ty měkčí partie vyvětrávají rychleji. Čili když se vytvoří tenká skalní kulisa a některá její partie je tvořena měkčím pískovcem, tak to rychleji vyvětrává, vznikají z obou stran výklenky. Ty se stále prohlubují tak dlouho, až se spojí a vznikne sklaní brána."

Sklaní brána Štervensko

Je s podivem, že se tu ještě netočila nějaká česká pohádka.
„Asi o tom zatím filmaři nevědí. Ovšem samozřejmě tyto skalní útvary vyhledávají trampové, kteří tu ale dělají opravdu škody. Nechávají tady odpadky a často i kopou. I tady vidíme zbytek ohniště."

Čtěte také

„Tedy ochranáři přírody to berou šmahem a vyhánějí každého. Často to také bývají archeologické naleziště, protože i pravěký člověk se už tady schovával. Takže může dojít potom ke zničení archeologické lokality."

Přesto všechny vyzýváme, aby se do Českého ráje přijeli podívat, protože je tady krásně. Ale chovat se tu musejí také jako v ráji.

„Pracovně jsou pro mne důležité Krkonoše. Ale když se chci pohladit po duši, tak vyrážím do Českého ráje," dodává s úsměvem Vlastimil Pilous.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související