Vzpomínka na jedinečného člověka - Josefa Kroftu ...

26. březen 2015

Jak už z našeho vysílání víte, ve středu 18. března 2015 zemřel po dlouhé a těžké nemoci Josef Krofta, dlouholetý umělecký šéf královéhradeckého divadla Drak, režisér a pedagog světového formátu. 30. března by oslavil dvaasedmdesáté narozeniny.

Profesor Krofta byl i častým hostem našeho vysílání a v rozhlasovém archívu je velké množství unikátních pořadů, které jsme s ním natočili. Jeden jsme vám proto nabídli i v sobotu 28. března po osmnácté hodině jako vzpomínku na tohoto jedinečného člověka.

Na Návštěvu k Josefu Kroftovi se v roce 2009 vypravila kolegyně Marta Růžičková, která se rozhodla představit ho v trochu jiné podobě, než jsme byli zvyklí.

Nenechte si ujít Návštěvu u Kroftů, kterou jsme odvysílali v sobotu 28. března 2015 po 18. hodině.

Josef Krofta za svou činnost získal různá ocenění, například v roce 2013 Cenu Thálie za dlouholeté mistrovství v oboru loutkové divadlo. Loni v březnu pak převzal Cenu Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež (ASSITEJ).

"Loutkové divadlo vychovává budoucí diváky činohry. Musí se proto brát smrtelně vážně," říkal Josef Krofta.

Čtěte také

autoři: KLO , Marta Růžičková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová