Vzpomínka na jedinečného člověka - Josefa Kroftu ...

26. březen 2015

Jak už z našeho vysílání víte, ve středu 18. března 2015 zemřel po dlouhé a těžké nemoci Josef Krofta, dlouholetý umělecký šéf královéhradeckého divadla Drak, režisér a pedagog světového formátu. 30. března by oslavil dvaasedmdesáté narozeniny.

Profesor Krofta byl i častým hostem našeho vysílání a v rozhlasovém archívu je velké množství unikátních pořadů, které jsme s ním natočili. Jeden jsme vám proto nabídli i v sobotu 28. března po osmnácté hodině jako vzpomínku na tohoto jedinečného člověka.

Na Návštěvu k Josefu Kroftovi se v roce 2009 vypravila kolegyně Marta Růžičková, která se rozhodla představit ho v trochu jiné podobě, než jsme byli zvyklí.

Nenechte si ujít Návštěvu u Kroftů, kterou jsme odvysílali v sobotu 28. března 2015 po 18. hodině.

Josef Krofta za svou činnost získal různá ocenění, například v roce 2013 Cenu Thálie za dlouholeté mistrovství v oboru loutkové divadlo. Loni v březnu pak převzal Cenu Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež (ASSITEJ).

"Loutkové divadlo vychovává budoucí diváky činohry. Musí se proto brát smrtelně vážně," říkal Josef Krofta.

Čtěte také

autoři: KLO , Marta Růžičková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.