Vykácel kus zahrady, aby mohl mít zahradní železnici. Co na jeho vášeň říká manželka?
Když milujete, není co řešit! V modelářství to platí dvojnásob. Kdo jednou začne stavět dráhy a lepit koleje, mašiny, domečky, těžko přestává.
Stanislav Komárek z Hradce Králové kouzlu modelářství propadl už v dětství. Jeho děda jezdil na dráze trať Hradec Králové – Praha. Okolo obce Sokoleč, kde rodina bydlela navíc jezdil vlak, což jako kluk miloval. Začal tedy s modelařinou a nikdy ji neopustil.
Jeho vášeň se smyslem pro detail se promítla i do jeho profese. Stal se uznávaným stomatologem a přiznává, že je to trochu nemoc z povolání, protože stále musí něco vyrábět.
Když to nejsou zuby, je to most, tunel, nádraží, zvonička a tak dále.
Krajinky má rozložené v dětském i obývacím pokoji a venku září jeho chlouba – zahradní železnice!
Stanislav Komárek říká, že v posledním roce málem oslepl, jak moc a rychle chtěl mít všechno hotové a lepil a stavěl a skládal.
Když se nedaří, umí si i pořádně zanadávat. Ale modelařinu prostě miluje a teď mají z jeho úsilí radost vnoučata a děti z celého okolí.
A co nesmí chybět na žádné železnici? Prozrazuje Stanislav Komárek v reportáži Pavly Kindernayové:
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.