Všichni učitelé by měli umět poskytnout první pomoc. Každá sekunda může být drahá

21. leden 2019 11:18

Pedagogové vrchlabské Základní školy náměstí Míru výjimečně nezamířili do svého zaměstnání, tedy do školy, ale do nemocnice. Absolvovali tam totiž kurz první pomoci. Kromě teoretické části pro ně byla největším přínosem praktická část, kdy si resuscitaci mohli sami vyzkoušet. A seznámili se i s důležitým přístrojem zvaným defibrilátor. 

První pomoc při nejčastějších zimních úrazech dětí vám přiblíží MUDr. Rudolf Prix

Malí lyžaři

Radioporadna - MUDr. Rudolf Prix- ortopedická poradna - Centrum jednodenní chirurgie- téma: nejčastější zimní úrazy - příznaky a první pomoc - Zajímavá osobnost je hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11 hodině.

Zdravotní sestra Eva Skořepová předvádí na figuríně skupince učitelů resuscitaci: „Zakloníme postiženému hlavu a koukám na hrudník, jestli se zvedá nebo nezvedá. Poslechnu, jestli osoba dýchá. A v rytmu začnu masírovat srdce. Podle mne, by zásady první pomoci měli vědět všichni. I děti."

Někteří mají pochybnosti, jestli vše dělají dobře, ale sestra je uklidňuje: „Důležité je prostě něco dělat. A zavolat zdravotnickou pomoc. Tam jim v rámci telefonické asistované resuscitační pomoci dispečerka kompletně navede, co je třeba dělat. A pokud udrží aspoň trošku chladnou hlavu, tak jsou schopni tomu člověku zachránit život."

Důležité je začít, nenechat člověka v bezvědomí ležet na zemi a nedělat nic

Školením první pomoc projdou podle ředitele vrchlabské Základní školy náměstí Míru Petra Jindřicha všichni učitelé i vychovatelky z družiny: „Když máte 500 žáků ve škole a navíc jsme ještě sportovní škola, takže úraz není žádná výjimka i když se snažíme o bezpečné prostředí."

Pedagogové vrchlabské Základní školy náměstí Míru absolvovali kurz první pomoci

Malikdin Andar, primář oddělení akutní medicíny tvrdí, že pedagogové by měli poskytnutí první pomoci zvládat na jedničku, denně mají kolem sebe spoustu dětí. Nikdo nikdy neví, co se může přihodit.

Mobilní aplikace Záchranka pomáhá s rychlejší první pomocí. Má ji už víc než 420 000 lidí

Mobilní aplikace Záchranka pomáhá s rychlejší první pomocí. Má ji už víc než 420 000 lidí

Už ve 350 případech pomohla při záchraně života záchranářům v Královéhradeckém kraji od začátku roku speciální mobilní aplikace s názvem Záchranka. Volající díky ní operátorovi na tísňové lince přesně lokalizuje místo nehody nebo úrazu. Právě tím se také urychlí i o několik minut výjezd sanitky. V Hradci Králové tuto aplikaci předvedli v praxi záchranáři při simulované dopravní nehodě.

„Při konání nějakých sportovních a podobných akcí se může něco přihodit a mohou nastat různé zdravotní problémy. Učitelé by měli vědět co mají dělat, jak mají postupovat. Každá sekunda může být v takových případech drahá," říká Malikdin Andar.

Školením prvním pomoci už ve vrchlabské nemocnici prošli také například někteří úředníci nebo pracovníci infocenter.

Spustit audio

Související