Vrchol Sněžky obsadili pracovníci správy KRNAP a vzali s sebou přes kilometr ochranných sítí
Strážci krkonošského národního parku obsadili vrchol Sněžky. Jejich úkolem je nainstalovat stovky metrů ochranných sítí. Ty mají turistům znemožnit vstupovat mimo značená místa a ničit vzácnou přírodu. Rozmísťování zábran sledovala na místě reportérka Kateřina Kohoutová.
Stojím přímo na vrcholu Sněžky a pracovníci Správy Krkonošského národního parku teď vynáší od horní stanice lanovky materiál. Jsou to dřevěné i železné sloupky a také přes kilometr ochranných sítí. Právě tady začíná samotná instalace zábran.
Správa KRNAP původně neplánovala sítě na vrchol Sněžky v letošní sezóně dávat. Proč změnila názor?
Ještě před několika dny jsem s ochránci přírody mluvila a opravdu neměli stoprocentně v plánu zábrany a sítě nainstalovat. Chtěli dát turistům šanci, aby se mohli kochat rozhledy z naší nejvyšší hory bez jakýchkoliv omezení.
Čtěte také
Ale bohužel právě chování některých návštěvníků národního parku přesvědčilo Správu KRNAP o tom, že zábrany jsou nutné a zapotřebí.
Stačilo pěkné a slunečné počasí a na hřebeny Krkonoš, zejména o minulém víkendu, dorazila spousta lidí. A někteří neváhali překročit železné řetězy, které jsou tu instalovány standardně, a usedli na vzácné alpinské trávníky nebo si na nich dokonce rozdělali deku a uspořádali piknik.
Nebylo ani výjimkou, že někteří jedinci lezli na kameny a skály, a to je podle ochránců přírody opravdu nepřípustné.
Toto místo patří k jednomu z nejnavštěvovanějších v celé republice. Je možné počty turistů nějak regulovat?
To je hodně složité, protože počty lidí, kteří na Sněžku v létě za pěkného počasí vyráží, jsou v posledních letech velmi vysoké. V těch nejexponovanějších dnech sem dorazí i 10 tisíc lidí. Plus musíme připočíst turisty, kteří se na vrchol nechají vyvést lanovkou.
Čtěte také
Lanovka z české strany má danou kapacitu, to se ovšem nedá říct o lanové dráze z polské strany Sněžky. A právě polských turistů je potom na vrcholu opravdu hodně.
Vedení národního parku se sice snaží nalákat turisty na nové aktivity a na jiné zajímavé lokality v Krkonoších, různé naučné stezky nebo atraktivní místa v nižších partiích hor, ale návštěvníky lákají zejména hřebeny a nejvíc vrchol Sněžky.
Tak doufejme, že i přes nápor turistů nám vzácná krkonošská příroda zůstane a vydrží.
Související
-
V Krkonoších začaly padat pokuty. Skončila doba ústního domlouvání turistům v okolí Sněžky
Správa Krkonošského národního parku se rozhodla skončit s tolerantním přístupem k turistům, kteří přes zákaz vstupují do volného terénu v okolí vrcholku Sněžky.
-
Co je Archa Krkonoš? Unikátní projekt databáze paměti místních objektů, příběhů i historie rodů
Archa Krkonoš - to je unikátní webová databáze, která zachraňuje, zpracovává a zpřístupňuje historické dokumenty a materiály z oblasti Krkonoš i nejbližšího podhůří.
-
Úžasný film o nádheře Krkonoš natočil houslista, horolezec a dobrodruh Viktor Kuna
Do roku 2002 odehrál na 1500 sólových koncertů jako houslista. V roce 2002 úraz míchy způsobil změnu kariéry a založil Dech hor - festival alpinismu a dalekých cest.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.