Vladimír Burjánek: Vysvědčení

26. červen 2011

Už jen čtyři dny zbývají školákům k naplnění celoročního snu - posledního zazvonění a začátku slastného času léta. Tak co vízo, ptal se pokaždé strýc, když se schylovalo k závěru naší trýznivé docházky. Ále dobrý, ujišťoval jsem ho.

Kdyby ne, nic se neděje, za pětku si víc koupíš, vtipkoval strýček. Já si ale dovedl představit, co bych pak koupil doma, kdybych se jen málo odchýlil od svého normálu. Léta zkušeností mne nakonec přesvědčila v tom, že roční uzávěrka žáka nemusí být vždycky zrovna nejobjektivnějším důkazem jeho opravdových schopností a nedupaných vědomostí. Že je to někdy i otázka štěstí, kvality toho, kdo stojí před ním (ani nevím, jestli ještě existují u tabule stupínky, tak raději řeknu za katedrou). Pořád vidím naše kantory, jak nevěřícně kroutili hlavami nad výsledky snažení některých a spolužáků, ale právě z nich se třeba vyklubali úžasně schopní řemeslníci, bez kterých se pak vědci, kdož neumějí zatlouci ani hřebík, neobešli. A ani maturita se samými jedničkami není vstupenkou do bezproblémového a úspěšného života. Natož vysoká škola, kde tituly se dají koupit a diplomky opsat. Tak až v pátek přinesou naši vnuci vysvědčení, zase si řeknu, že je to jen papír, pak přijde pro ně to rozhodující. Život utíkající jako prázdniny - nejdříve pomalu, potom čím dál rychleji.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.