VIDEO: Zpívající stromy i schody překvapí poutníky při procházce Hradcem Králové

8. červenec 2018

Cestu do historického centra Hradce Králové po schodišti z Komenského ulice na nádvoří Regiocentra Nový pivovar zpříjemňují zpívající stromy. Tento unikátní projekt vznikl jako svébytné umělecké dílo, ve kterém se střetává příroda, hudba, výtvarné umění a architektura.

Autorkou neobvyklého návrhu zpívajících stromů je mladá hradecká sochařka Jana Matějková. Ta ve svých instalacích využívá plastických a akustických změn konkrétního prostoru s interaktivními prvky.

U vstupů na schodiště jsou umístěna čidla, která zaznamenávají pohyb člověka a aktivují celou světelnou instalaci a hudbu.

Zvukovou plochu, kterou rozezní vaše kroky, vytvořili královéhradečtí hudebníci Martin Brunner a Petr Vyšohlíd. Jako hudební nástroj zvolili pivní lahve a výsledný zvuk ještě dotvořili na počítači.

Unikátní projekt - zpívající stromy i schody v Hradci Králové

Zajímavé místo je dobré navštívit také za tmy. Když vstoupíte na schody, rozzáří se barevná světla, která osvítí stromy a jejich okolí a zároveň se spustí hudba.

Zpívající schodiště, respektive zpívající stromy, se nachází v sousedství bývalého pivovaru. Schodiště bylo otevřeno v roce 2007 při otevření zrekonstruovaného areálu Nového pivovaru – Regioncentra.

Unikátní projekt - zpívající stromy i schody v Hradci Králové
autor: baj

Související

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.