Velikou opatrnost radí hasiči při pohybu po zamrzlé vodě. Hladiny rybníků lákají k bruslení i chůzi
Teploty jsou poslední dny většinou pár stupňů Celsia nad nulou, takže vstupování na led nemusí být bezpečné. Královéhradečtí krajští hasiči proto varují před bruslením nebo i chůzí po zamrzlé vodě. Jaké rady doporučují?
Čtěte také
Podle královéhradeckých krajských hasičů je opravdu na místě velká opatrnost. Úplně nejdříve ze všeho vždy radí lidem zkontrolovat tloušťku ledu. A rozhodně nedoporučují vstupovat na led o tloušťce menší než 12 centimetrů v případě stojatých vod.
Pokud se jedná o zamrzlou hladinu pohybující se vody, nejen na řece, ale třeba také na rybníce v místě, kde je přítok, tak tam musí být vrstva ledu ještě silnější.
A další rady jsou následující: Na ledě by se lidé neměli zdržovat ve skupinkách, měli by mít mezi sebou pětimetrové rozestupy. Je dobré mít na sobě oblečení z umělých vláken, tedy takzvané funkční prádlo. V případě propadnutí se ledem totiž nenasakuje vodu tak, jako přírodní materiály.
Co dělat v případě, že pod námi led začne praskat?
V takové chvíli by si měl člověk ihned lehnout na břicho a snažit se dostat na břeh stejnou trasou kudy do daného místa po ledě přišel.
Čtěte také
Pokud bychom viděli, že se přeci jen někdo do ledové vody propadl, tak úplně nejdříve je třeba zavolat na tísňovou linku 112 nebo hasiče na linku 150 či záchranku na čísle 155.
Další rady přidává i hradecká městská policie. K okraji propadlého ledu bychom se měli přibližovat velmi opatrně a s ohledem na svoji vlastní bezpečnost. Také s využitím co největší plochy, takže například plazením. Pokud je to možné, tak za použití žebříku nebo dřevěných desek či klád.
Čtěte také
Kontrolují tedy teď královéhradečtí strážníci rybníky a další zamrzlé plochy?
Jak potvrdila Eva Kněžourová z královéhradecké městské policie, strážníci se na zamrzlé plochy zaměřují při běžných hlídkách, věnují se jim jednotliví okrskáři ve svých rajonech. Zmínila například písník v hradecké Třebši nedaleko fakultní nemocnice, kam lidé hodně chodí.
Někdy ovšem strážníci k zamrzlým vodním plochám míří i na oznámení veřejnosti. Ve všech takových případech se vždy strážníci snaží lidi na zamrzlé vodě pouze upozornit na případná nebezpečí, která jim hrozí.
Související
-
Nejtěžší je pátrání po ztracených lidech. Krkonošští horští záchranáři při zásazích používají drony
V posledním díle seriálu Když jde o vteřiny vás vezmeme do Krkonoš. Místní horští záchranáři nejčastěji ošetřují lyžaře, ale někdy musí i do velké pátrací akce.
-
Záchranáři v Královéhradeckém kraji teď prožívají nejnáročnější dny od začátku pandemie koronaviru
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje má kvůli covidu-19 více výjezdů. Poslední dny jsou pro záchranáře v regionu dokonce nejnáročnější od začátku epidemie.
-
Práce horského záchranáře zabírá spoustu času a zasahuje do osobního života. Nosíme si ji až domů
Zasněžené hory jsou velkým lákadlem návštěvníků, jsou jich tam tisíce navzdory pandemii. S tím se musí vyrovnat i horská služba. V Orlických horách ji vede Josef Hepnar.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V systému nákupů ministerstva obrany jsou fatální chyby, říká šéf Nejvyššího kontrolního úřadu
-
Stanjura: Rozpočty naší vlády vždy dopadly lépe, než se čekalo. Na vnější šoky jsme reagovali dobře
-
Extraligový duel mezi Pardubicemi a Litvínovem skončil předčasně. Na tribuně zemřel fanoušek
-
Meta přechází od factcheckingu ke Community Notes. ‚Je to krok zpátky,‘ varuje koordinátor Demagogu