Večer sedávala Božena Němcová u okna domku v Červeném Kostelci. Je pojmenován po ní

4. květen 2019

Pokud se v májových dnech chystáte na romantický výlet po stopách Boženy Němcové, kromě České Skalice a Babiččina údolí můžete zajet také do Červeného Kostelce.

Když se mladičká Barunka Panklová vdala za o mnoho let staršího zapáleného vlastence Josefa Němce, respicienta finanční stráže v Červeném Kostelci, najali si tam novomanželé na podzim roku 1837 malý byt v kupeckém domě Augustina Hůlka.

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci čeká letos oprava za 600 tisíc korun

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci čeká oprava za 600 tisíc korun

Památkově chráněný domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci čeká v letošním roce obnova. Spisovatelka obývala byt v prvním patře, a právě tam bude směřovat největší část oprav. Podrobnosti zná ředitel místního Kulturního střediska Tomáš Šimek. Společně s ním se do domku z 19. století zašla podívat reportérka Jana Házová.

Romanticky založená dívka snášela novou životní zkušenost od počátku těžce, život malého města a jeho obyvatel na ni však zapůsobil tak výrazně, že je s laskavostí dobré pozorovatelky po letech už jako spisovatelka Božena Němcová zachytila v povídce Chudí lidé.

Josefa Alinu, člověka, jež se stal předobrazem hlavní postavy povídky Chudí lidé - Jakuba Haliny, si Božena Němcová dobře pamatovala, byla to výrazná postava Červeného Kostelce. Prošel svět, ale doma se živil nádenickou prací. Uměl číst i psát, uměl německy, mezi lidmi měl pověst poctivého člověka. Pro jeho dlouhou lněnou halenu si jej lidé překřtili na Halinu.

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci

Večer sedávala mladá paní Němcová u okna a čekávala, až se z otevřených oken protější fary ozvou zvuky houslí - hrával na ně Augustin Purm, jehož poznala malá Barunka jako učitele v českoskalické škole.

Služební povinnosti Josefa Němce odvedly mladou rodinu, očekávající narození prvního syna Hynka, do Josefova již v dubnu roku 1838.

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci

Na pobyt slavné spisovatelky nezapomněli ani kostelečtí. V domku, který pojmenovali po ní, najdete dobové zařízení a v podkroví světničku Boženy Němcové. A jak během prohlídky řekl Romaně Pacákové historik Richard Švanda, v sezóně se návštěvníci mohou těšit na zajímavé novinky.

Domek Boženy Němcové můžete od 1. května navštívit každý den kromě pondělí. Přiléhá k němu také pěkně upravená a volně přístupná zahrada, kde se 29. června a pak každou prázdninovou sobotu v červenci koná tradiční a dětmi oblíbené Pohádkové léto.

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci

Vyzkoušet si, jak se žilo v 19. století můžete se vším všudy v programu Ze života našich babiček a dědečků 25. května, 6. a 20. července a 10. srpna vždy od 10 do 12 hodin.

Viktorka už 150 let odpočívá pod symbolickým náhrobkem v Červeném Kostelci

Součástí prohlídky Domku Boženy Němcové je  v parčíku za domem i symbolický hrob Viktorky, postavy z knížky Babička Boženy Němcové

Letos si v Červeném Kostelci připomenou 150 let od úmrtí slavné Viktorky z románu Boženy Němcové Babička. Zajímavou shodou okolností se ostatky Viktorky Židové kdysi ocitly na hřbitově, který dříve sousedil se zahradou Domku Boženy Němcové v Červeném Kostelci. Proto tam má na zahradě Viktorka svůj symbolický náhrobek.

Speciální večerní prohlídky s panem domácím, kupcem Hůlkem, a jeho bájnými příběhy, si můžete užít a trochu se bát o letních sobotách 13. a 20. července a 17. a 24. srpna vždy od 18 hodin.

Na červen budou pro všechny zájemce připraveny tvořivé dílničky a hry. Hračky a hry v soboru 22. června od 10 do 14 hodin a tvořivá dílna Mít šperky jako Božena Němcová v sobotu 8. června od 10 do 14 hod.

Informace o aktuálních akcích naleznete na webu města Červený Kostelec.

autoři: Romana Joudalová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?