Ve Valdicích připomíná pamětní deska pátera Josefa Toufara. Tady byl ve věznici týrán a mučen

Pamětní deska připomínající osobnost pátera Josefa Toufara je nyní ve Valdicích
Pamětní deska připomínající osobnost pátera Josefa Toufara je nyní ve Valdicích

Pamětní deska připomínající osobnost pátera Josefa Toufara je od středy u valdické věznice na Jičínsku. Právě tam byl totiž Toufar týrán a mučen. Do věznice se dostal kvůli takzvanému číhošťskému zázraku, kdy se v roce 1949 v číhošťském kostele údajně několikrát pohnul půlmetrový kříž na oltáři. 

Památník na fasádě bývalého Borůvkova sanatoria v pražské Legerově ulici, kde zemřel farář Josef Toufar

V kritickém stavu byl Josef Toufar z Valdic převezen do pražského sanatoria, kde vzápětí zemřel. Reportérka Kateřina Kohoutová u nově odhalené pamětní desky natáčela.

„Tuto myšlenku jsem měl už několik let. Je k tomu také nutná víra v to, co říkáte, ale také v to, co děláte," říká dlouholetý pracovník věznice Pavel Kuřátko.

farář Josef Toufar, socha

Zlom přišel ve chvíli, kdy se sešel s vězeňským kaplanem Pavlem Zvolánkem: „Myslím si, že se podařila mimořádně dobrá věc, která nám ukázala to, že je zapotřebí vzpomínat na lidi, kteří trpěli za zdmi valdické věznice. Kteří byli pronásledováni za svoji víru a své přesvědčení. To musí dnešní mladá generace a také občané České republiky vědět."

Vysvětluje Pavel Zvolánek a doplňuje, že se Josef Toufar do Valdic dostal na základě takzvaného Čihošťského zázraku. V roce 1949 se v kostele při mši údajně několikrát pohnul

kříž na oltáři. Pro totalitní režim to byla záminka k útoku na katolickou církev.

Pamětní deska připomínající osobnost pátera Josefa Toufara je nyní ve Valdicích

Státní bezpečnost Josefa Toufara později zatkla a mučila za zdmi valdické věznice.

„Byl odtud 25. února 1950 odvezen do Prahy. Tam už jej ale nezachránili. Protože byl tak ubit, že chrlil neustále z úst krev. Brutalita státní bezpečnosti a vyšetřovatelů byla tak nezměrná, že oni jej prostě zabili."

Podle Pavla Kuřátka je nutné si události z 50. let minulého století stále připomínat: „Aby k něčemu takovému už nikdy, opravdu nikdy, nedošlo."

Pamětní deska je umístěna přímo u vstupní železné brány valdické věznice.

Spustit audio

Související