Václav Souček: Zápor

Ani poprvé, ani naposled to nebude, kdy zápor ovlivní několik generací. Nebezpečí tak zvaného obecného mínění, nebo chcete-li „lidového referenda“ spočívá v tom, že rozhoduje rovněž o osudu těch, kteří s rozhodnutím bytostně nesouhlasí – a může jít o početní menšinu na úrovni statistické, jednociferné chyby.

Aktuální vláda Velké Británie hodlá výsledek referenda naplnit odchodem ze svazku EU. Zdá se, že za každou cenu je třeba nepřiznat si mýlku, zaštítěnou národním hlasováním.

Brexit

Možná je trochu přes čáru připomenout většinově zvedané ruce k pozdravu při někdejším nástupu k moci jistého čalouníka, ale obyvatelstvo vyspělé a hospodářsky rozvinuté země tímto způsobem hlasovalo, aniž by kdo referendum vyhlásil.

Píšeme jiné století, ale člověk se příliš od doby Egypťana Sinuheta nemění. Přemýšlivý ekonom použil pro hlasování o brexitu formulaci poměrně říznou: jednodušeji než „ano“ se říká „ne“.

autoři: Milan Baják , VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.