Václav Souček: Výzkum chudoby

Autor je si vědom, že posluchač mívá po ránu vlastních starostí víc než dost, a má-li obrátit mysl k veřejnému zájmu, činil by tak raději z profese a za mzdu. Jakkoliv myšlení místy bolí, bývá taková rozcvička užitečná.

O inspiraci žádná nouze; představte si třeba, že kdesi v Massachusetts funguje laboratoř pro výzkum chudoby, terénně působící v Africe a v Asii. Její zatímní poznatky jsou pozoruhodné, zkráceně takovéto:
žít v chudobě znamená omezený přístup k informacím každodenního rozhodování
žít v chudobě znamená, že následky chybného rozhodnutí mohou být fatální
žít v chudobě znamená žít v prostředí nefunkčních institucí, slabého práva a zkorumpované vlády
chudoba samotná mění možnosti rozhodování
Neodbytně se dere na jazyk, že nákladné zkoumání chudoby jinde než v Asii a Africe by dopadlo stejně. A hned nato je nutno pozdržet drsně lidové vyjádření k podobným výzkumům, rozhlasově nezveřejnitelné nejen po ránu.

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete každý den v 6:50 hodin.

autor: VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.