Václav Souček: Výhrady

S lítostí člověk vzpomíná na někdejší fotbalové fauly s držením za dres. Protože je o strach pozorovat se zatajeným dechem lokty v obličejích, šlapáky na stojnou nohu, výhružný řev na muže s píšťalkou a brunátné obličeje, stejně jako teatrální kotouly a předsmrtná gesta po zakopnutí o trávník na hranici velkého vápna.

Když ale shlédnete sestřihy šancí a gólů ze zápasů Evropské ligy, odpustíte fotbalu mnohé z vlastních výhrad, protože je to zábava, a úchvatná.

Státní vyznamenání, Vladislavský sál

O výhrady k počínání v oblasti naší politické kultury rovněž žádná nouze není. Ba naopak, po demonstrativních odchodech při udělování státních vyznamenání prezidentem republiky vstoupily letos do hry výrazné osobní výhrady, předem podávané písemně do spřízněných sdělovacích prostředků. Způsoby zviditelnění jsou různé, každý - či každá - volí říznost podle vlastního gusta.

Množina veřejnosti, už dlouho zvaná „mlčící většinou“ se v takových případech skládá z lidí s výhradami, jakož i s výhradami k výhradám.

autoři: Milan Baják , VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.