Václav Souček: Volby a byznys

Volby do Kongresu USA
Volby do Kongresu USA

Amerika umí volbami žít jako žádná jiná země, kampaním jsou obětovány nevídané finance. Čerstvě obstáli demokraté proti republikánům, jejichž ambice díky rozmáchlým gestům, projevům a projektům prezidenta republikány mírně favorizovaly. Jisté obavy prosakovaly ze spekulativních vlivů hackerů a sociálních sítí, jakož i z možného působení Ruska a Číny. 

Pozorovatelé z okolního světa sice váhali, ale nakonec přišli s názorem, že karavany jihoamerických migrantů nakloní misky vah ve prospěch prezidenta D. Trumpa.

Dnes je už zřejmé, že Demokraté ovládli Sněmovnu reprezentantů, Republikáni Senát. V roce 2020 bude Amerika znovu volit prezidenta za tohoto stavu rozdělení vlivů. V příštích dnech vyvstanou nekvalifikované obavy a kvalifikované odhady, co to bude znamenat pro Evropu. Tolik aktuální politika.

Pokud jde o byznys, vévodí mu - nejen ve Spojených státech - obchod s chudobou. Migrace z Venezuely a Kostariky městná v Mexiku, na prahu další zimy horko těžko zvládá podobnou expanzi, mířící do Evropy, Bosna.