Václav Souček: Skóre

Skóre „92 proti a 90 pro“ vypadá na první pohled jako výsledek z košíkové, ale to by bylo vyvedeno až ve zprávách ze sportu. Protože se ale vyskytovalo na čelných stránkách tisku - a to palcovým písmem - mělo za úkol šířit informaci o hlasování poslanců proti vládě a pro vládu. 

Že to byla informace zavádějící, stojí za pozornost. Televizní vytrvalci, kteří útrpná rétorická cvičení za pultíkem Poslanecké sněmovny sledovali na vlastní oči, zaznamenali skutečné skóre - díky předchozím ujednáním partají zcela jiné.

Za delší komentář by klamavé skóre nestálo, kdyby se po pátečním jarmarku marnosti nedostavil i určitý pocit úlevy z hlasování. Představa, že by se jalové debaty účastnili i další poslanci, jejichž jména při v e ř e j n é m hlasování zazněla od voleb poprvé, je tristní.

„Parlare“ údajně pochází z latiny, a znamená mluvení, či řečnění. „Šmírbuch“ jazyka českého je významově pestřejší, a výstižnější.

autoři: Milan Baják , VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.