Václav Souček: Povinný optimismus

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Donald Trump a Kim Čong-un na summitu v Singapuru

Když setkání dvou zástupců jaderných velmocí v Kremlu minete obloučkem a věnujete nezbytnou pozornost setkání jiných dvou v Hanoji, spočinete na krátkou dobu v rozpacích. Před zraky celého světa se ti dva sešli, aby se ve svých názorech opět rozešli, s nejasným náznakem zřejmě ještě dlouhého procesu.

Naštěstí jsou po ruce názory systematických a nadmíru pozorných komentátorů, a nepříjemné hroty otázek nepoučených laiků jsou přece jen do jisté míry obrušovány.

Bylo by naivní domnívat se, že bez početných diplomatických sborů by dva mocní mužové s přístupem k červeným telefonům a červeným tlačítkům dokázali po dvou společných večeřích vydat závěrečné mírové komuniké. Soupeření o vlivy a nadvlády obnáší po celé dekády strategické posuny a ústupky, mínění světové veřejnosti tlumočí dočasné rezultáty kulantní formou zmíněné diplomatické sbory. Říká se tomu povinný diplomatický optimismus.

Perspektivně by přišlo ke cti studium základů povinného optimismu na středních, potažmo i základních školách.

autoři: Milan Baják , VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.