Václav Souček: Povinný optimismus
Když setkání dvou zástupců jaderných velmocí v Kremlu minete obloučkem a věnujete nezbytnou pozornost setkání jiných dvou v Hanoji, spočinete na krátkou dobu v rozpacích. Před zraky celého světa se ti dva sešli, aby se ve svých názorech opět rozešli, s nejasným náznakem zřejmě ještě dlouhého procesu.
Naštěstí jsou po ruce názory systematických a nadmíru pozorných komentátorů, a nepříjemné hroty otázek nepoučených laiků jsou přece jen do jisté míry obrušovány.
Bylo by naivní domnívat se, že bez početných diplomatických sborů by dva mocní mužové s přístupem k červeným telefonům a červeným tlačítkům dokázali po dvou společných večeřích vydat závěrečné mírové komuniké. Soupeření o vlivy a nadvlády obnáší po celé dekády strategické posuny a ústupky, mínění světové veřejnosti tlumočí dočasné rezultáty kulantní formou zmíněné diplomatické sbory. Říká se tomu povinný diplomatický optimismus.
Perspektivně by přišlo ke cti studium základů povinného optimismu na středních, potažmo i základních školách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.