Václav Souček: O životě v pravdě
„Disidenti komunismus nezbourali, sesypal se sám“ zmínil exprezident Václav Klaus v obšírném komentáři k 30. výročí listopadu. Osobní vnímání, a osobní názory jsou vlastní jednomu každému, a pamětníci ještě nevymřeli. Nic ve zlém, ale podobný výrok je bohužel polovičatou pravdou.
Čtěte také
Stranický a státní aparát sice cepeněl, ale zároveň vydržel tolik, co nevydělaná hovězí kůže. Disent nebyl tolik vidět, jako spíš slyšet ze zahraničního vysílání - a valná většina Čechoslováků zřetelně tušila, že k nějakým změnám dojít musí, když se to mele v Polsku a v Moskvě se zjevil Michail Gorbačov.
V domácích „zálohách“ komunistů, u svazáků, se zčistajasna objevili myslící tvorové; někteří snaživě dál fízlovali, jiní mysleli na zadní kolečka, ti nejmazanější to hráli na obě strany. Ale hlavní proud rázné vzpoury stvořila zřetelná nevole k té komedii na socialismus, nelibost napříč všemi společenskými vrstvami, dokonce bez ohledu na stranickou příslušnost. Když nastal úprk Němců k Němcům, tak I silové složky režimů - vojáci a milice - vzaly rozum do hrsti.
Lavina už zastavit nešla
Ani když odpískal začátkem prosince vládu jedné strany Ladislav Adamec, nic se ještě nesesypalo; jen došlo ke kvapnému ústupu do předem připravených pozic. Stejně kvapná snaha o demokracii tomu nekladla překážky.
Nejen proto se musíme i po třiceti letech k „životu v pravdě“ prokousávat polopravdami. Mnoho příjemného na tom vpravdě není.
Související
-
Vzpomínka na listopad 1989. Co si herec Pavel Rímský vybaví, když se řekne „Sametová revoluce“?
Máme pro vás další vzpomínku na listopad 1989. Studenti spolu s herci byli mezi prvními, kteří šli do stávky a otevřeně vyjádřili nesouhlas s tehdejším režimem.
-
Svoboda slova promítnutá do kamene. Socha zaznamenala osobitým způsobem vyřčenou myšlenku
V areálu Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové byla k výročí listopadu 1989 odhalena socha s názvem Svoboda slova. Najdete ji na nábřeží vedle galerie U Přívozu.
-
Stovky krabic se na Ulrichově náměstí v Hradci Králové postupně mění ve velkou papírovou zeď
Dnes Ulrichovo, před 30 lety ještě Gottwaldovo náměstí v Hradci Králové, začala zdobit papírová zeď. Stejně jako v roce 1989 ji staví hradečtí studenti a dobrovolníci.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.