Svoboda slova promítnutá do kamene. Socha zaznamenala osobitým způsobem vyřčenou myšlenku
V areálu Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové byla k výročí listopadu 1989 odhalena socha s názvem Svoboda slova. Najdete ji na nábřeží vedle galerie U Přívozu. Její slavností odhalení bylo jednou z akcí, které knihovna připravila k 30. výročí Sametové revoluce.
Autorkou sochy je Adéla Maryšková, absolventka SPŠ kamenické a sochařské v Hořicích. Jak redaktorce Romaně Pacákové řekla vedoucí Oddělení vnějších vztahů a marketingu služeb Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové Vladimíra Buchtová, knihovna s hořickou školou spolupracuje už řadu let.
Čtěte také
Žulová socha "Svoboda slova", která od 7. listopadu 2019 zdobí exteriér Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové, je závěrečnou maturitní prací studentky SPŠ kamenické a sochařské v Hořicích Adély Maryškové, která ji vytvořila jako připomínkou zásadních společenských změn v listopadu 1989.
Cílem díla je umělecká interpretace myšlenky Johna Stuarta Millese „Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.“
Podle MgA. Ladislava Jezbery, vedoucího uměleckých ateliérů SPŠ kamenické a sochařské Hořice, který maturitní práci studentky Adély Maryškové vedl, je pro umělce velkou výzvou zhmotnit tak abstraktní a pro národ symbolickou věc, jakou je svoboda slova. Jako materiál byl použit velký valoun šonovského syenitu. Ke zpracování materiálu autorka využila možnosti nejmodernějších technologií a podařilo se jí do kamene osobitým způsobem zaznamenat vyřčenou myšlenku, kterou se inspirovala.
Projekt navazuje na již realizované studentské práce, vytvořené na konkrétní zadání s tématem zásad humanity a vzdělání, která jsou postupně umísťovány do exteriéru Studijní a vědecké Hradec Králové od roku 2014. Všechna díla vytvořili studenti sochařství na Střední průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích.
Razítko k 30. výročí sametové revoluce
Od 19. září mají návštěvníci knihovny možnost získat pamětní razítko vydané k 30. výročí sametové revoluce. Knihovnice Vám jej rády otisknou do přinesených deníků, nebo jen na papírek.
Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové k 30. výročí Sametové revoluce připravila například také přednášku PhDr. Aleše Valenty: Sametová revoluce - 30 let poté. Jaký je stav svobody v české a evropské politice po 30 letech od pádu totalitního systému? Politické poměry na konci komunistické éry. Bylo „za Husáka“ všechno špatné? Politizace disentu. Listopad 1989: revoluce, převrat, nebo domluvené předání moci? Dvě z důležitých otázek devadesátých let: vyrovnání se s komunistickou minulostí a vztah k odsunu sudetských Němců. Byl vstup do NATO a EU opravdu „návratem do civilizované Evropy“? Přednáška se bude konat 13.11. od 18:00 hod. v konferenčním sále v 5. NP v rámci cyklu Týden vědy a techniky AV ČR 2019.
Související
-
V Hradci Králové vyroste znovu zeď z papírových krabic jako připomínka událostí roku 1989
Na Ulrichově náměstí v Hradci Králové vyroste papírová zeď k připomenutí událostí listopadu 1989. Před 30 lety ji na tehdejším Gottwaldově náměstí postavili studenti.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.