Václav Souček: O té slavné státnosti

O té slavné státnosti by se dalo řečnit dlouho a psát ještě déle.

Na první straně novin najdete průzkum o českém vlastenectví a hrdosti, na dalších zmíněn Svatý Václav, Havel, Jágr, Gott, Zlatá bula sicilská. Následuje zmínka o starším tatínkovi a porovnání s tatíčkem. A zmínka o nepříliš zdařilém pokusu vládnout si demokraticky. A taky půlstránka inzerce: s kandidátem, slibujícím hájit naši státnost a suverenitu. Státní svátek neunikl předvolební atmosféře. Ještě, že padla zmínka i o rytířích z pod Blaníku. Naděje, tenčí suverenity, je vždycky silnější než serie zklamání.
Václav, mírotvorné kníže české, platil mírovou daň Svaté říši římské. Státnost a daň ze suverenity činila ročně 500 hřiven stříbra a 120 volů.
O stříbro dnes máme nouzi.

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete od pondělí do soboty v 8:20 hodin.

autor: VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.