Václav Souček: Mosty a lávky
V minulém týdnu čínský prezident slavnostně otevřel nejdelší silniční stavbu světa nad mořem, mostní komplex mezi Hongkongem a Macaem. Obří stavby zasluhují úctu, pokud slouží nejen k vytírání očí rekordními parametry, ale především svému účelu.
Pokud slouží, tak i dosluhují; tak jako „Libeňák" v Praze. Stovky dalších mostů včetně historických vyžadují trvalou péči, a zároveň obezřetnou pozornost směrem k budoucím investorům.
Nejde jen o lávky, jako onu havarovanou v Tróji; v českém prostředí půjde o splavnost a stavby jezů na Labi, a na Moravě o prezidentem vysněný, bájný průplav Dunaj - Odra - Labe. Pokud si dřív naléhavě nevyžádá generálku extrémně vytěžovaný most přes Vltavu pod Barrandovem.
Čínské investice jsou schopny zviditelnit se a vydobýt si svým objemem respekt nejen ve fotbalové Slávii. Mluvilo se polohlasem o vybudování lázeňského komplexu na jihu Moravy u Pasohlávek. Jak by se k tomu stavěli místní vinaři, kteří tamtéž nedávno dosazovali vinice, to zatím není známo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.