Václav Souček: Míra úzkosti

Podle zprávy o nové studii kanadských vědců zdravá míra úzkosti posiluje paměť. Jaká míra úzkosti je ještě zdravá, a která je přes pomyslnou čáru, zůstává zatím nedopovězeno. 

Poměrně objemná míra úzkosti vede poměrně velkou množinu naší společnosti k rozličným projevům nespokojenosti, s pamětí souvisícím; nadto rozdílným jako noc a den.

Tak například se většinová veřejnost nesmířila s úrovní církevních restitucí, na poslední chvíli za podivných okolností ve stavu zvýšené úzkosti držiteli mandátů odhlasovanou, ačkoliv souhlasí s tím, že co bylo ukradeno, má být vráceno.

muž - strach - úzkost

A hle - podobná většina veřejnosti protestuje se zvýšenou měrou úzkosti proti zvolení konkrétního poslance do čela kontrolní komise bezpečnostních sborů. K jeho zvolení došlo totiž rovněž za podivných okolností ve stavu jisté úzkosti držitelů mandátů.

Nová studie kanadských vědců, aplikovaná na naše poloměry, svědčí rovněž o působení opačném: paměť za jistých okolností výrazně posiluje míru úzkosti.

autoři: Milan Baják , VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.