Václav Souček: Jako v té úžině

Jako proplout v bouřlivé úžině mezi Scyllou a Charybdou se nám to povedlo; zaujali jsme stanovisko ke krizové situaci ve Venezuele prostřednictvím našich představitelů. S prstem ve větru, chtělo by se říci k tomu svědění na jazyku. 

Nic na tom nemění ani ojedinělé hlasy, namítající, že rozdělený svět nerespektuje tamní ústavní pořádek a mocensky se vměšuje - ze dvou stran - do vnitřních záležitostí státoprávního uspořádání Venezuely. Volba stávajícího prezidenta je zpochybněna, opoziční vůdce se jmenoval sám, a volá po vypsání nových, řádných voleb.

Příčin sociálního neklidu je dávno přes čáru, pomyslnou „basu“ se stávajícím prezidentem drží slušně honorované silové složky, humanitární pomoc je odmítána.

Nicolás Maduro

Konference, proklamace, výzvy, diplomatické nóty a intervence v takových případech obvykle následují v proměnném pořadí.

Silně to připomíná horkou půdu pod nohama autoritativních vládců Iráku, Libye, Sýrie.

Historie se nikdy neopakuje zcela, ale zato mnohokrát.

autoři: Milan Baják , VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.